Kalibracja Telewizora

Telewizor to jeden z najczęściej wymienianych sprzętów w domu. Nie dlatego, że się często psują ale przede wszystkim dlatego, że kolejne modele oferują coraz więcej możliwości. Oczywiście najważniejszy w telewizorze jest obraz, który powinien wiernie oddawać barwy naturalne. W rzeczywistości jednak obraz powinien być jak najbardziej zbliżony do tego, który chce nam przekazać reżyser. To właśnie temu ma służyć kalibracja telewizora.

Co to jest kalibracja

Kiedy decydujemy się na zakup nowego telewizora przede wszystkim wybieramy duży salon ze sprzętem RTV. Najczęściej jest tam równocześnie włączonych kilkanaście telewizorów. To umożliwia klientom porównanie jakości obrazu i dźwięku oraz spokojne dokonanie wyboru właściwego wyboru telewizora. Mało kto zwraca uwagę, że każdy włączony telewizor to zupełnie inne modele. Często po włączeniu nowego telewizora w domu okazuje się, że obraz trochę odbiega od tego widzianego w sklepie. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystkie telewizory mają kolory ustawiane fabrycznie, więc detale ich odwzorowań mogą się różnić w poszczególnych egzemplarzach tego samego modelu. Dzieje się tak dlatego, że producent musiałby skalibrować każdy telewizor indywidualnie, co ze względów ekonomicznych byłoby nieopłacalne ani dla niego, ani dla konsumenta.

Kalibracja tv to dokładne odwzorowanie kolorów, które widzi na swoim ekranie reżyser. Jest to istotne dla oddania klimatu i nastroju filmu. Na co dzień niewiele osób przywiązuje do tego większą uwagę, więc w zupełności wystarczają im ustawienia fabryczne. Miłośnikom filmów pozostaje kalibracja profesjonalna.

Profesjonalna kalibracja telewizora

Szczęśliwi posiadacze kina domowego powinni zdecydować się na zmianę ustawień fabrycznych obrazu i jego profesjonalną kalibrację. Usługa nie jest tania, ale w przypadku telewizorów kosztujących powyżej 10 tys. złotych bardzo opłacalna. Kalibracja telewizora wymaga zastosowania bardzo drogiego i specjalistycznego sprzętu, który umożliwi uzyskanie idealnego trybu obrazu. Dzięki profesjonalnej kalibracji obraz nabierze naturalnej dynamiki i perspektywy. Nawet wielogodzinne oglądanie telewizora nie będzie powodowało zmęczenia oczu. Kalibracja obrazu obejmuje:

  • regulację jasności oraz kontrastu,
  • regulację 6 podstawowych kolorów,
  • balans bieli,
  • 10-cio stopniową regulację barw,
  • regulację proporcji obrazu.

W efekcie kalibracji telewizora kolor skóry jest najbardziej zbliżony do naturalnego, na ekranie widać wszystkie szczegóły, które do tej pory nie były widoczne. Na zakończenie kalibracji firma sporządza raport kalibracyjny, w którym zapisane są wszystkie dokonane zmiany i aktualne ustawienia obrazu.

pilot

Skalibruj tv samodzielnie

Fachowa kalibracja nie jest usługą tanią, więc nie opłaca się zamawiać w przypadku telewizorów ze średniej półki. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości poprawienia jakości obrazu. Przy pomocy pilota zawsze można dokonać korekty trybów obrazu. możliwości jest niewiele i dotyczą one głównie jasności, kontrastu, nasycenia kolorów i ich tonu. Oczywiście uzyskane efekty nie będą idealne, ale można uzyskać obraz najbardziej zbliżony do własnych preferencji. Nie ma się co obawiać eksperymentowania z ustawieniami, ponieważ zawsze można powrócić do ustawień fabrycznych. W bardziej komfortowej sytuacji są właściciele odbiorników tv LG i Samsung wyposażonych w funkcję smart tv. Dzięki niej mogą pobrać z internetu wzorcowe obrazy i dokonać kalibracji samodzielnie.

Jak ustawić obraz w telewizorze LG 4K?

Czym jest 4K? to nowy format rozdzielczości w telewizorach i projektorach filmowych. O ile rozdzielczość 3D na dłuższą metę się nie sprawdziła, bo bardzo szybko powodowała zmęczenie wzroku, o tyle 4K zapewnia komfort oglądania bez zmęczenia, a dodatkowo obraz można oglądać z bardzo bliskiej odległości. Gotowe ustawienia kalibracyjne tv można zmienić za pomocą pilota. Wystarczy wybrać na nim funkcję ustawień(zębate kółeczko), na ekranie pojawi się ikona z trzema kropkami, która pozwoli zmienić ustawienia obrazu. Do wyboru mamy kilka gotowych ustawień obrazu, bez konieczności wchodzenia w szczegóły:

  • Żywy,
  • Eco,
  • Efekt HDR,
  • Sport,
  • Kino,
  • Standard,
  • Technikolor Ekspercki.

Każdy ten tryb ma już automatycznie ma ustawione parametry barw, kontrastu, jasności. Wystarczy tylko wybrać jeden z nich w zależności od rodzaju oglądanego programu. Nie zawsze jednak muszą one odpowiadać oczekiwaniom odbiorcy. W takim wypadku warto poeksperymentować z ustawieniami i dobrać je do własnych preferencji. Należy pamiętać, że każdy tryb obrazu jest niezależny, ustawienia Sport nie są automatycznie przenoszone na tryb Kino.

Jak ustawić obraz w telewizorze Samsung?

Telewizory firmy Samsung również dają możliwość samodzielnej kalibracji za pomocą pilota. By skalibrować telewizor na pilocie wystarczy wybrać ikonkę z małym domkiem. Na ekranie pokaże się ikona obraz i to tu znajdziemy podstawowe możliwości wyboru trybu obrazu. Jest ich trochę mniej niż w LG, ale w zupełności wystarczają, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Do wyboru są:

  • Dynamiczny,
  • Standardowy,
  • Naturalny,
  • Film.

W każdym z nich można eksperymentować z indywidualnymi ustawieniami nasycenia barw, kontrastu, jasności, balansu bieli, ustawieniami szarości. Warto trochę poeksperymentować, by uzyskać satysfakcjonujący efekt bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Drogą prób i błędów można ustawić obraz najbardziej odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom. Czasami takie próby mogą prowadzić na manowce, ale w każdej sytuacji można się z nich wycofać, wystarczy wybrać funkcję ustawienia fabryczne, a później eksperymenty z ustawieniami można zacząć od początku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here