drewniane meble ogrodowe,
drewniane meble ogrodowe,

Jesteś na etapie poszukiwań mebli do swojego ogrodu? Zastanawiasz się na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie? Jakie cechy powinien posiadać materiał, z którego zostały wykonane? Tego wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym artykule?
Duży stół, krzesła, ławki te elementy zazwyczaj wchodzą w skład elementów wyposażenia ogrodowego. Oprócz ich funkcji i przeznaczenia, niezwykle ważny jest materiał ich wykonania. Kierując się wyborem drewnianych mebli ogrodowych należy pamiętać, że muszą być one mocne i wytrzymałe, odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych takich jak: promienie słoneczne, wiatr, opady deszczu, wilgoć, wysoka temperatura itp.

Jakie drewno sprawdzi się najlepiej?

Najlepszym gatunkiem drewna będzie takie, które jest wytrzymałe, odporne na ścieranie oraz czynniki atmosferyczne. W marketach budowlanych otrzymasz meble wykonane z drewna krajowego oraz egzotycznego, które jest zdecydowanie trwalsze i mocniejsze ale też niestety i droższe.

Jakie drewno na meble ogrodowe?

W skład krajowego drewna przeznaczonego na wyrób mebli ogrodowych wchodzą: sosna, buk, dąb, świerk, grab. Nasz produkt narodowy jest tanim materiałem ale mało odpornym na uszkodzenia. Jeżeli już zakupisz meble wykonane z wyżej wymienionego drewna mniej na uwadze to, że trzeba będzie je regularnie (najlepiej co sezon) zabezpieczać tzn. impregnować specjalistycznymi preparatami np. olejami, lakierami, farbami, impregnatami.

Jeżeli chodzi o meble wykonane z drewna zagranicznego to tutaj bezkonkurencyjny jest teak – drewno charakteryzujące się niebywałą twardością oraz wytrzymałością, nie wymagające impregnowania oraz lakierowania. Oprócz niego dużą popularnością cieszą się również: wenge, ipe, acajou, bangkirai.
W tym przypadku wysoka cena idzie w parze z wysoką jakością, drewno zagraniczne jest nie tylko dużo trwalsze, jest ono również odporne na szkodliwe działanie insektów oraz grzybów.

Zwróć uwagę na świerk skandynawski!

Nie da się ukryć, że ten rodzaj drewna jest zdecydowanie lepszą wersją naszego rodzimego świerku pospolitego. Główną zaletą tego drewna jest jego bardzo jasny kolor, który niekiedy ma odcień bieli lub żółci. Świerk skandynawski jest wytrzymały, twardy i mocny, dzięki czemu doskonale radzi sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Oprócz mebli wykonuje się z niego elementy elewacji, podłogi, tarasy, altany itp.
Meble wykonane ze świerku skandynawskiego również należy co najmniej raz w sezonie poddać zabiegom pielęgnacyjnym i zabezpieczającym. Prace związane z zaimpregnowaniem świerku skandynawskiego wyglądają tak samo jak czynności podczas olejowania czy lakierowania naszego drewna krajowego.

Na jakie drewno warto uważać?

Wyposażenie ogrodowe wykonane np.: z ratanu, wikliny czy bambusa jest lekkie, miękkie, ma oryginalny kształt i stosunkowo niską cenę, jednak szybko ulegają zniszczeniu. Pod wpływem wilgoci oraz promieni słonecznych włókna rozwarstwiają się, kruszą co z kolei przekłada się na wytrzymałość i wygląd mebli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here