Nadejście pięknej pogody to doskonała okazja, by przenieść rodzinne spotkania do ogrodu. Przydomowy ogród to jedna z głównych zalet posiadania domu jednorodzinnego. By jednak móc spędzić wspólny czas w ogrodzie, poza kwiatami, drzewami, krzewami czy ogrodami skalnymi, trzeba również zaplanować odpowiednie miejsce dla siebie. Siedzenie na trawie – zwłaszcza świeżo podlanej – nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jaka nawierzchnia do ogrodu najlepiej się w nim sprawdzi?

Nawierzchnia do ogrodu – jakim wymaganiom musi sprostać?

Nawierzchnia do ogrodu musi być wykonana tak, by poradzić sobie nie tylko w dni ciepłe, ale i przez cały rok. Oznacza to, że musi sprostać: gwałtownie zmieniającym się warunkom pogodowym, wilgoci, zmiennym cyklom zamrażania i odmarzania i opadom. Jedak pogoda i temperatura to nie jedyne czynniki, jakie mogą wpłynąć na degradację nawierzchni ogrodowej. Różnego rodzaju insekty żyjące pod ziemią (jak np. mrówki) mogą systematycznie podkopywać ziemię pod ogrodowymi kamieniami i skałami, co w efekcie doprowadza do zapadania się ich coraz niżej wewnątrz gruntu.

Kruszywa naturalne i piasek kwarcowy

Jednolitej ścieżki w ogrodzie raczej nikt nie chce mieć. Byłaby ona zresztą najbardziej narażona na uszkodzenia i nie radziłaby sobie dobrze z odprowadzaniem wilgoci. Krótko mówiąc, popękałaby dość szybko i pokryła się brudnymi zaciekami. Jaka ścieżka ogrodowa sprawdza się więc najlepiej? Największą popularnością cieszy się obecnie połączenie: kruszywa naturalnego z płytami kamiennymi lub betonowymi. Tworzą one powierzchnię, po której łatwo się poruszać, a roztapiający się śnieg i deszczówka, przenika pomiędzy kruszywem i wchłaniana jest przez rośliny i glebę. Piasek kwarcowy i płyty charakteryzują się dodatkowo naturalnym designem, który nie zaburza wyglądu naszego ogrodu.

Czym się kierować wybierając nawierzchnię do ogrodu?

Płyty i kostki, z których możesz wykonać ścieżkę ogrodową, dostępne są z różnych materiałów i oferują szeroką paletę barw i kształtów. Barwiony piasek kwarcowy, używany do wykończenia nawierzchni umożliwia stworzenie niezwykłych kreacji, które, podkreślą styl Twojego ogrodu. Łącząc różnego granulatu kruszywo naturalne lub barwione, wraz z kostkami lub płytami dostępnymi w różnym kolorze i kształcie, możesz stworzyć taką nawierzchnię, jaka przemawia do ciebie najbardziej.

Pierwszym krokiem ku stworzeniu niezwykłej nawierzchni do ogrodu będzie wybór odpowiednich materiałów. Jakie są najpopularniejsze wybory? :

  • Płyty kamienne – cięte lub łamane. Kamień zawsze ma szlachetny i naturalny wygląd. Jego kształt — w zależności od metody wykonania, może oferować różny poziom gładkości. Cięte płyty będą droższe od łamanych, ale oferują od nich większy poziom gładkości powierzchni.

  • Płyty chodnikowe lub Kostka brukowa – Tanie, popularne, łatwe w ułożeniu i oferujące gładką powierzchnię, ale jednocześnie tracą na naturalnym wyglądzie. Ich powtarzalny i kwadratowy kształt dla jednych jest atutem, podczas gdy w oczach innych będzie wadą – pozostaje to więc kwestią gustu.

  • Bruk drewniany — Oferuje nawierzchnię o naturalnym wyglądzie, która jest przyjemna dla ludzkich zmysłów. Po tej nawierzchni bardzo miło spaceruje się boso w ciepłe dni. W porównaniu z kamieniem nawierzchnia ta posiada jednak znacznie krótszą żywotność. Na szczęście przy odpowiednim zaimpregnowaniu np. w żywicy epoksydowej, można wyłożyć żywotność tego materiału.

Na jaką nawierzchnię do ogrodu najchętniej byście się zdecydowali?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here