Jak zbudować dom energooszczędny?

0
1410

Celem domu energooszczędnego jest maksymalne ograniczenie zużycia energii przy jego użytkowaniu. Największa część tejże jest oczywiście wykorzystywana do ogrzania budynku. Z tego powodu tyle uwagi poświęca się zniwelowaniu ubytków cieplnych. Jeśli nam się to uda, korzyść będzie dwojakiego rodzaju. Z jednej strony zaoszczędzimy pieniądze, z drugiej zaś obniżymy generowane przez nasz dom zużycie nieodnawialnych surowców. Wdzięczny będzie nam nie tylko nasz portfel, ale i natura! Co zrobić, aby osiągnąć osiągnąć ten efekt?

Etap projektowania domu energooszczędnego

Nasz dom powinien zostać zaprojektowany z myślą o oszczędzaniu energii. Bardzo duże znaczenie ma już jego kształt – im mniej jest skomplikowany, tym łatwiej będzie ogrzać całość budynku. Domy energooszczędne to zwykle proste kostki na planie kwadratu lub prostokąta. Często pozbawione są balkonu, co wielu osobom może wydać się szokujące z perspektywy estetyki. Okazuje się jednak, że ma on bardzo negatywny wpływ na utrzymywanie temperatury wewnątrz – stanowi dużą, nieizolowaną powierzchnię, którą uciekać będzie ciepło.

Rola okien i drzwi

Okna i drzwi są największym zagrożeniem z punktu widzenia ubytków termicznych. Ponieważ potrzebujemy jednak w naszym domu źródeł światła, dążąc do uczynienia go energooszczędnym zmuszeni jesteśmy do kompromisów. W pokojach, w których powinna zawsze panować komfortowa temperatura (przede wszystkim w sypialniach), zamontujmy niewielkie okna. Jeśli potrzebujemy dobrze oświetlonego pomieszczenia, powinno się ono znaleźć w południowej części budynku. W żadnym wypadku nie decydujmy się jednak na okna sięgające aż do podłogi – grożą one dużymi stratami ciepła. Najważniejsza jest jednak szczelność okien i drzwi – to na tym polu najłatwiej popełnić błędy, który potem okazują się bardzo kosztowne.

Izolacja domu energooszczędnego

Skuteczność termoizolacji jest przede wszystkim zależna od jakości wykorzystanych do jej stworzenia materiałów. To najważniejszy aspekt budowy energooszczędnego domu, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy szukać w nim okazji do wydania mniejszej kwoty pieniędzy. Samo ocieplenie powinno być naprawdę grube – mówi się o około dwudziestu centymetrach. Ale izolacja to tylko część większej całości. Bardzo ważna jest również klasa użytych do wzniesienia ścian pustaków. Zalecamy, by były to na przykład gatunkowe bloczki z betonu komórkowego.

Inwestycja w dobrej jakości surowce i większe zaangażowanie w kwestię zmniejszenia zużycia energii po jakimś czasie się zwróci. Technologia budowy energooszczędnych domów wciąż się rozwija, a przede wszystkim staje się coraz bardziej popularna. Warto budując dom postawić na nowoczesne rozwiązania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here