Tarasy drewniane są idealnym miejscem wypoczynku. Warto zadbać o jego estetykę, aby przebywanie w tym miejscu było dla nas przyjemnością. Mamy tu do wyboru kilka opcji. Deski tarasowe wykonane z różnego rodzaju drewna nadadzą naszemu tarasowi naturalny wygląd. Alternatywą dla tego rozwiązania są deski tarasowe kompozytowe. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli dbamy o środowisko i chcemy mieć odporny na czynniki zewnętrzne taras.

Deski tarasowe kompozytowe

Deski kompozytowe to materiał tarasowy uzyskiwany z mączki drewnianej i polichlorku winylu. Łączą one w sobie właściwości dwóch materiałów. W dotyku i wyglądzie przypominają drewno (jedyną różnicę jaką można zauważyć to brak sęków – wszystkie deski są jednolite pod względem koloru), natomiast zastosowanie tworzywa sztucznego zapewnia im trwałość i odporność na wilgoć. Warto pamiętać o tym, że deski kompozytowe są ekologiczne – podczas ich produkcji zostają wykorzystane składniki, które są bezpieczne dla środowiska.

Deski kompozytowe mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Można je wykorzystać do urządzenia balkonów, tarasów czy schodów ogrodowych. Do niewątpliwych zalet tych desek należy trwałość i wytrzymałość. Są one odporne na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, dzięki temu można uchronić się od niszczenia tarasu powodowanego gniciem, butwieniem, atakiem grzybów i insektów. 

Nie bez znaczenia jest także ich wygląd – prezentują się bardzo estetycznie na tle domu czy ogrodu. Taki efekt zapewnia zastosowanie w ich montażu ukrytych klipsów, nie dostrzeżemy więc żadnych wkrętów czy gwoździ. Warto także wspomnieć o bezpieczeństwie ich użytkowania – posiadają one antypoślizgową powierzchnię, która zostaje uzyskana dzięki ryflowaniu, szlifowaniu lub szczotkowaniu.

Więcej o deskach tarasowych przeczytasz tutaj: https://wild-wood.pl/deski-tarasowe/

Układanie desek tarasowych

Układanie drewnianych desek tarasowych powinniśmy rozpocząć od przygotowania podkładu – twardego i stabilnego podłoża. Funkcję tą może pełnić betonowa wylewka – należy pamiętać, aby miała ona minimalny spadek umożliwiający odpływ wody. Warto także pomyśleć o izolacji z materiału nienasiąkliwego. Na tak przygotowanym podłożu kolejno układane są legary, których rozstaw uzależniony jest od przekroju deski. Drewno to naturalny surowiec, układając je należy pamiętać o 5-10 mm odstępu, który pozwoli na ich swobodną pracę w czasie wysychania i pęcznienia. Przed ostatecznym montażem trzeba deski zabezpieczyć olejem, następnie możemy rozpocząć przykręcanie desek wkrętami do legara.

Deski kompozytowe układamy bezpośrednio na betonie. Muszą one idealnie do niego przylegać, konieczne jest więc pozbycie się wszelkich nierówności. Nie wymaga się natomiast ułożenia izolacji. Deski kompozytowe są wygodniejsze w pracy niż drewno ale sprawiają kłopot w sytuacji, gdy deskę chcemy zwęzić. Przymocowanie deski do legara może okazać się wówczas niemożliwe. Deski te są puste w środku, widoczne jest to na krawędziach tarasu. Dbając o estetykę konieczne jest więc zamocowanie list maskujących.

Jak zabezpieczyć deski tarasowe?

O tym, czy nasz taras będzie dobrze wyglądał nie tylko po jego ułożeniu, ale także na przestrzeni lat, świadczą zabezpieczenia i zabiegi pielęgnacyjne, jakie będziemy stosować. W przypadku desek wykonanych z różnych gatunków drewna należy pamiętać o ich olejowaniu. Zaleca się wykonywać je raz/dwa razy do roku. Najlepszym okresem  na tego typu prace jest wiosna – początek sezonu w którym taras jest szczególnie narażony na duże nasłonecznienie, a także jesień, w celu zabezpieczenia tarasu przed zimą. Należy pamiętać także o stałej pielęgnacji – usuwaniu zanieczyszczeń szczotką bądź przemywaniu ich woda z dodatkiem lekkich środków czyszczących.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku desek kompozytowych, tu nie należy stosować środków czyszczących. Czyszczenie powierzchni może odbyć się przy pomocy myjki ciśnieniowej. Trzeba to wykonywać jednak bardzo ostrożnie, prostymi ruchami wzdłuż ryflowania. Kompozyty nie wymagają żadnego bejcowania czy olejowania, można je lakierować lub malować materiałami dedykowanymi do WPC. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here