Działki rolne cieszą się zainteresowaniem nie tylko osób prowadzących rolniczą działalność gospodarczą, ale i tych, którzy pragną uciec od miejskiego zgiełku, amatorów sielskich krajobrazów czy też deweloperów. Oprócz walorów przyrodniczych i krajobrazowych, grunty rolne charakteryzują się przystępniejszą ceną niż miejskie działki budowlane i mogą stanowić perspektywiczną lokatę kapitału.

Osoby posiadające status rolnika mogą budować dom na działce rolnej w zabudowie zagrodowej, tj. oprócz budynku mieszkalnego musi pojawić się budynek gospodarczy. Jeżeli nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (co zdarza się często na obszarach rolniczych), aby uzyskać pozwolenie na budowę na działce rolnej należy wpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która wydawana jest m.in. na podstawie analizy tzw. „dobrego sąsiedztwa”. Zasada ta nie dotyczy rolników, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni większej, niż średnia powierzchnia gospodarstwa w danej gminie – mogą oni starać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy również w znacznym oddaleniu od istniejącej zabudowy zagrodowej. Przy wydawaniu warunków zabudowy niezbędne jest wskazanie dostępu naszej nieruchomości do drogi publicznej (może to być również dostęp poprzez inną działkę, tzw. służebność drogowa), oraz dostępu do mediów.

Rolnik indywidualny jedynym możliwym nabywcą

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2013 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywcą nieruchomości rolnej może być jedynie rolnik indywidualny. Przez to pojęcie rozumie się osobę fizyczną, która jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnej o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 300 ha. Dodatkowo osoba ta musi posiadać wykształcenie w kierunku rolniczym, oraz przez minimum 5 lat prowadzić gospodarstwo rolne w zamieszkiwanej przez siebie gminie.

Szanse dla osób niebędących rolnikami

Gdy nie jesteś rolnikiem rozwiązaniem jest zakup nieruchomości rolnej o powierzchni nie większej niż 30 arów i podjęcie próby przekształcenie jej w działkę budowlaną.

Źródło: Budplan – Analiza ubanistyczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here