W domu i ogrodzie wykorzystujemy kilka rodzajów różnych metali i ich stopów. Ze względu na ich różnorodność oraz warunki, w jakich się one znajdują niezbędne, jest ich zabezpieczenie. Tak, aby służyły nam długo, a ich wizerunek cały czas pozostawał niezwykle estetyczny.

Farba do metalu powinna zabezpieczać metal przed jego największym wrogiem. Mowa tutaj oczywiście o rdzy, która nie tylko potrafi pozbawić go jego pierwotnych właściwości, ale również spowodować jego niezdolność do spełnienia swoich funkcji. Sprawdźmy zatem, jak dobrać typ farby do metalu i jakie są ich właściwości.

Typy farb i materiałów

Dla naszych podstawowych domowych potrzeb zupełnie wystarczający będzie podział metali na żelazne i nieżelazne. Pozwoli nam to dobrać odpowiednią farbę do pomalowania poręczy, balustrad, dachów, czy też innych elementów metalowych w domu.

Do materiałów żelaznych odpowiednie będą farby:

* ftalowe,

* chlorokauczukowe,

* epoksydowe,

* poliuretanowe,

* oraz olejno-ftalowe.

Natomiast do materiałów nieżelaznych sprawdzą się farby:

* winylowe,

* akrylowe,

* akrylowo-lateksowe,

* oraz akrylowo-poliwinylowe.

Farby do materiałów nieżelaznych nie będą odpowiednie do stali i żeliwa ze względu na swoje właściwości chemiczne. Są to farby najczęściej wodorozcieńczalne, które nie dawać będą wystarczającej ochrony elementom metalowym. Wyjątek stanowią tutaj farby do pokryć dachowych, które są najczęściej właśnie farbami winylowymi i akrylowymi. To one sprawiają, że blacha dachowa jest najlepiej zabezpieczona przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

Jednak dla większości tworzyw metalowych najlepsze będą farby typu rozpuszczalnikowego. Dzięki nim możliwe jest lepsze zabezpieczenie metalu przed dostępem wody, a także podwyższenie jego trwałości.

Odpowiednie przygotowanie powierzchni

Elementy metalowe przed nałożeniem farby będą wymagać odpowiedniego przygotowania podłoża. W ich przypadku nie możemy mówić o charakterystycznej dla innych tworzyw nasiąkliwości, która pozwala zagruntować kolor w materiale. Tutaj o tym, czy farba utrzyma się na jego powierzchni, decyduje jedynie jej dobra przyczepność. Jeśli powierzchnia metalu jest więc zabrudzona, to trwałość farby będzie tylko taka, jaka jest przyczepność danego zabrudzenia. Z tego względu przed przystąpieniem do malowania należy odpowiednio oczyścić metal, nawet specjalnie do tego przeznaczonymi środkami — w celu uzyskania najbardziej optymalnego efektu.

Największy problem, w przypadku powierzchni metalowych, nie stanowią jednak tradycyjnego typu zabrudzenia, a oczywiście rdza. Należy usunąć jedynie jej wierzchnie, luźno przylegające warstwy. Pozostałe zanieczyszczenia — np. w postaci starej, złuszczającej się farby — również powinny zostać oddzielone od powierzchni, którą przygotowujemy do malowania.

Czyszczenie mechaniczne polegające na szczotkowaniu, szlifowaniu, bądź też piaskowaniu powierzchni zazwyczaj wystarcza do uzyskania odpowiedniego efektu. Jednak niekiedy niezbędne będzie również zastosowanie rozpuszczalników, a nawet kwasów organicznych.

Jak nakładać farbę?

Czyszczenie metalu nie powinno jednak polegać na totalnym jego wygładzeniu. Jeśli pójdziemy o ten jeden krok za daleko w stronę idealnie gładkiej powierzchni, to farba do metalu nie przylgnie do malowanej struktury. Metal jest bowiem naturalnie chropowaty i jeśli pozbawimy go tej fizycznej właściwości, to farba nie będzie miała możliwości „wniknięcia” w tworzywo, przez co niemożliwe będzie jej utrzymanie.

Jeśli elementy metalowe zostały wcześniej poddane lakierowaniu, to nic straconego wystarczy je jedynie przeszlifować, bądź też użyć na nich papieru ściernego, co odnowi ich naturalne właściwości mikroporowatości.

Metal należy malować w temperaturze nie niższej niż 10 stopni Celsjusza. Najbardziej optymalnym czasem na dokonanie tego typu przedsięwzięć będzie okres wiosenny i jesienny, kiedy to temperatury wahają się w okolicach od 15 do 20 stopni Celsjusza. Pozwoli to zarówno na odpowiednie wietrzenie elementu metalowe (jeśli przedmiot metalowy znajduje się w domu), jak i najlepsze pokrycie farby.

https://www.noxan.pl/antykorozja/farba-do-metalu-szybkoschnaca-alkidowa.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here