Prawidłowe położenie tynku ma decydujący wpływ na jakość wykończenia mieszkania lub domu. Źle ułożony powoduje pękanie, a nawet odpadanie tynku. Powoduje również problemy z ułożeniem fliz, wytapetowaniem ścian. Wiele osób uważa, że nie jest to trudne i prace może wykonać samodzielnie. Jest to prawda, ale dotycząca tylko tych, którzy mają już doświadczenie budowlane. Tynkowanie wymaga ścisłego przestrzegania technologii wykonania, każde odstępstwo oznacza niższą jakość. Nawet pracownikom z wieloletnim doświadczeniem zdarzają się  wpadki. W krótkim poradniku podpowiadamy jak ich uniknąć.

Rodzaje tynków, czyli jak go dobrać?

Tynki różnią się między sobą nie tylko składem, ale przede wszystkim plastycznością, chłonnością wilgoci i strukturą (bardziej lub mniej gładkie). Rodzaj tynku powinien być dobrany do rodzaju podłoża i przeznaczenia pomieszczenia.

tynkowanie ściany

Cementowy

Jest najmniej elastycznym i z tego względu stosuje się do głównie na sufity. Jego dużą zaletą jest to, że nie chłonie wilgoci. Doskonale nadaje się jako podłoże do kuchni, łazienek, pralni, pomieszczeń o dużej wilgotności. Ze względu na swoje właściwości jest trudny do wykonania.

Jest najtańszy i z tego względu stosowany jest bardzo często jako podkład pod inne tynki lub układanie fliz.

Cementowo-wapienny

Dodatek wapna powoduje, że staje się bardziej plastyczny, w pomieszczeniach stwarza dobry mikroklimat. W zależności od procentowego dodatku wapna jest bardziej plastyczny, paroprzepuszczalny i odporny na działanie grzybów i pleśni. Może być stosowany w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak kuchnie i łazienki.

Gipsowy

Jest najbardziej plastyczny, ale też najbardziej chłonie wilgoć. Z tego względu zalecany jest głównie do pomieszczeń suchych, w pomieszczeniach narażonych na wilgoć powinna być zamontowana klimatyzacja.

Ten rodzaj ma największe właściwości wiążące, czyli najszybciej schnie. Z tego względu najczęściej do jego ułożenia używany jest agregat, który przedłuża czas wiązania.

Tynk ręczny czy maszynowy?

Jedna i druga metoda wymaga wynajęcia fachowców. Niestety tych fachowców, którzy potrafią dobrze przygotować zaprawę i odpowiednio ją nanieść ręcznie jest coraz mniej, a ich usługi są coraz droższe. To dlatego, że ręczne przygotowanie mieszanki wymaga dokładnego przestrzegania proporcji poszczególnych składników.Dodatkowo mieszanka, w zależności od etapu, musi mieć odpowiednią konsystencję, niewielu fachowców potrafi zrobić to dokładnie.

Maszynowe wykończenie prac jest znacznie prostsze. Agregat tynkarski wystarczy napełnić gotową mieszanką i dolać wody zgodnie z instrukcją. Maszyna wymiesza składniki i można ją nakładać na ściany. Dodatkową zaletą tej metody jest dłuższy czas wiązania, co pozwala na jednorazowe tynkowanie większych powierzchni. Zaprawy przygotowywane ręcznie zachowują swoje właściwości przez ok. 3 godziny, niewykorzystaną trzeba wyrzucić.

Jakość wykonania

O jakości wykończenia ścian decydują nie tylko użyte materiały, ale przede wszystkim jakość wykonania. Od doświadczenia fachowców zależy nie tylko trwałość i gładkość, ale także czas trwania prac. Wytynkowanie średniej wielkości domu metodą maszynową będzie trwało 2 tygodnie, ręcznie nawet miesiąc i więcej. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu realizacji inwestycji.

tynk ręczny

Jak przygotować ściany?

Warunkiem dobrego wykonania tynków jest odpowiednie przygotowanie podłoża, czyli ścian. Najlepszy czas na wykonanie prac to 6 miesięcy po zamknięciu stanu surowego, kiedy ściany osiądą. Teoretycznie wykończenie murów wewnętrznych można wykonywać przez cały rok, ale optymalna temperatura dla prac to 5 do 25 stopni Celsjusza.

Nowe ściany powinny być pozbawione nierówności i oczyszczone z pyłów, natomiast stare oczyszczone z grzyba, pleśni, zatłuszczeń. Powierzchnie suche należy wcześniej zwilżyć wodą, by lepiej wiązały.  

Przed wykończeniem ścian trzeba zabezpieczyć folią wszystkie przewody, instalacje i elementy drewniane ościeżnic.

Kolejne etapy działań

Tynk nakłada się warstwami, a ich ilość zależy od zastosowanej techniki. Istnieją jednak pewne cechy wspólne. zawsze trzeba wykonać obrzut, który powinien pokryć minimum 80% powierzchni.Dopiero po jego przeschnięciu (nie może jednak całkowicie wyschną) można rozpocząć nakładanie kolejnej warstwy, każda kolejna musi być rzadsza od poprzedniej.

Metoda ręczna

Drugą warstwą jest narzut rozprowadzany po całej powierzchni przy pomocy kielni, a następnie wyrównywany za pomocą pacy. W celu uzyskania równej warstwy można zastosować listwy murarskie.

Trzecią warstwą jest gładź. Kładziemy ją na wyschnięty narzut. Jest bardzo rzadka co ułatwia jej idealne wyrównanie za pomocą pacy styropianowej i gumowej. Ściana jest gotowa.

Metoda maszynowa

Jest szybsza i mniej pracochłonna. Na obrzut nanosi się warstwę narzutu. Agregat do tynku rozprowadza gotową mieszankę na ściany. Warstwa jest jednakowej grubości, murarz musi ją tylko wygładzić.

Pielęgnacja

Ściany muszą wyschnąć, powinien być to jednak proces powolny. To zapewnia odpowiednie wiązanie zaprawy i jej trwałość.  Okres schnięcia może wynosić nawet 2 tygodnie. Zależy od grubości warstw i warunków panujących w pomieszczeniach. Przede wszystkim należy je wietrzyć, by woda z zaprawy mogła odparować. Nie może być ono gwałtowne.

W pomieszczeniach chłodnych, ciemnych warto włączyć dmuchawy nagrzewające, w pomieszczeniach narażonych na działanie promieni słonecznych,ściany należy systematycznie zraszać, by za szybko nie wyschły.

Szczególnie zwróć uwagę na

Wykończenie ścian wydaje się pracą prostą, ale od jakości jej wykonania zależy później jakość ścian. Nierówna powierzchnia spowoduje dodatkowe prace przy układaniu fliz, tapet czy malowaniu.

Wykonanie tynku dobrej jakości wymaga przede wszystkim przestrzegania reżimu technologicznego:

  • odpowiednia temperatura,
  • odpowiednia gęstość mieszanki na poszczególne warstwy,
  • czas schnięcia,
  • wygładzenie,
  • pielęgnacja.

Wielu producentów materiałów budowlanych oferuje gotowe mieszanki do prac wykończeniowych. Wszystkie składniki są w nich zmieszane w odpowiednich proporcjach, wystarczy tylko dolać wodę zgodnie z zaleceniami, które trzeba bardzo dokładnie przestrzegać. Każde odstępstwo wpływa na pogorszenie jakości.

Koszty tynkowania ręcznego i maszynowego są porównywalne i wynoszą średnio 25-30 zł za metr kwadratowy. W cenę wliczony jest koszt materiałów, robocizna i ewentualny wynajem agregatu do. Samodzielne wykonanie prac może przynieść pewne oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here