Jak powstaje ceramika z Bolesławca?

0
1187

Ceramika bolesławiecka to wielowiekowa tradycja, a produkty znane są na całym świecie. Co istotne, jej historia sięga średniowiecza, gdzie miejscowa ludność, wykorzystywała znajdujące się w okolicach Bolesławca zasoby naturalnej gliny kamionkowej. Jak powstaje bolesławiecka ceramika? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Bolesławiec porcelana – jaka jest jej historia?

Bolesławiec to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, niedaleko dorzecza Kwisy i Bobru, gdzie znajdują się naturalne pokłady gliny kamionkowej. Dzięki temu miejscowa ludność, już w średniowieczu, trudziła się produkcją naczyń z naturalnych zasobów gliny. Badania archeologiczne potwierdziły, że około XVI wieku działała pierwsza bolesławiecka garncarnia na ul. Piaskowej w Bolesławcu. Powstawały tam różnorodne naczynia kuchenne, ale także figurki i kafle do pieców. Ogromne znaczenie dla rozwoju ceramiki bolesławieckiej miało założenie Zawodowej Szkoły Ceramicznej w 1897 roku. Zatrudniano w niej niezwykłych specjalistów, artystów i projektantów, którzy przekazali swoją wiedzę kolejnym pokoleniom oraz przygotowali nowoczesne technologie produkcji ceramiki w różnorodnych kształtach i kolorach. Dzięki temu ceramika z Bolesławca działa do dnia dzisiejszego przy wykorzystaniu takich samych metod tradycyjnych. Porcelana bolesławiecka jest rozpoznawalna na całym świecie, a wszystko za sprawą kultowych wzorów z zastosowaniem charakterystycznego dla ceramiki z Bolesławca kobaltowego koloru.

Święto ceramiki Bolesławiec

Nie ulega wątpliwości, że Bolesławiec jest niekwestionowaną stolicą polskiej ceramiki, o czym świadczy organizowane coroczne święto ceramiki. To impreza plenerowa, która odbywa się raz do roku, nieprzerwanie od 1994 roku. Trwa przez kilka dni w sierpniu i gromadzi wielu gości, turystów i wielbicieli wyrobów ceramicznych. To możliwość poznania historii ceramiki, metod jej wytwarzania oraz zakupu naczyń i dekoracji, zarówno dla siebie, jak i swoich bliskich. Święto ceramiki w Bolesławcu to wydarzenie kulturalne, na którym obecne są targi ceramiczne, warsztaty dla dzieci oraz cała masa atrakcji związanych z wyrobami z gliny. 

Ceramika artystyczna Bolesławiec – jak powstaje?

Ceramika bolesławiecka powstaje z naturalnych glin kamionkowych, poprzez ręczne formowanie. Tak przygotowane naczynia są suszone i wypalane wstępnie w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Kolejnym procesem jest końcowe wypalanie, w którym temperatura dochodzi do 1200 stopni. W taki sposób naczynia przez 15 godzin są wypalane, jednak zanim dojdzie do tego procesu, naczynia są ręcznie zdobione metodą stempelkową, a następnie szkliwione. Wykorzystywane wzory i kolory, jak kobalt, pawie oczka, kwiaty, maki i koła są niezwykle rozpoznawalnymi wzorami, które kojarzą się z ceramiką z Bolesławca. Przy czym każdy produkt jest unikatowy, ze względu na ręczne zdobienie, bez użycia maszyn i nowoczesnych technologii. Dzięki temu produkty te są niezwykle wyjątkowe i ponadczasowe. Wszystkie farby i gliny oraz szkliwienia, dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze są w pełni bezpieczne dla zdrowia oraz trwałe. Mogą być zapiekane w piekarniku, myte w zmywarce oraz podgrzewane w kuchence mikrofalowej. Wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia sprawia, że produkty te są idealną zastawą stołową. 

Ceramika Bolesławiec sklep – gdzie kupić ceramikę?

Bolesławiec porcelana to ekskluzywne wyroby ceramiczne o niesamowitej historii i tradycji. To ogromna kolekcja różnorodnych naczyń kuchennych i dekoracji. Do kupienia są nie tylko talerze, kubki czy filiżanki, ale także serwisy kawowe, zastawy stołowe, cukierniczki, naczynia do zapiekania, łyżki, maselniczki czy chlebaki. To również piękne figurki, bombki świąteczne, dzbanki i mleczniki. Pokusić się można również o wybór ponadczasowych  tac do serwowania, pojemników czy garnków. Wyroby ceramiczne z Bolesławca są idealnym pomysłem na prezent, zarówno dla córki, mamy, babci, cioci czy siostry. Taki prezent można sprawić także swojemu mężczyźnie, np. w postaci kubka z łyżką do picia codziennej kawy. Podając do stołu na zastawie stołowej wykonanej w Bolesławcu można mieć pewność, że wywoła zachwyt wszystkich gości, a spotkanie uczyni wyjątkowym.  Bolesławiec sklep firmowy Andy Ceramika oferuje wiele różnorodnych produktów z wielowiekową tradycją, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Nie bez powodu nazywane są naczyniami z duszą, gdyż każdy z wytworzonych ceramicznych produktów jest wyjątkowy i niepowtarzalny. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here