meble przecierane, meble postarzane
meble przecierane, meble postarzane

Podobają Ci się meble, które przerabiane są na stare? Tego typu szafy, komody czy stoły mają swój urok oraz oryginalny styl. Niestety te dostępne w salonach meblowych kosztują krocie, na szczęście są dużo tańsze sposoby na pozyskanie tego typu wyposażenia. Jakie? O tym dowiesz się już za chwilkę.

Zastanawiasz się jak tanim kosztem stać się właścicielem postarzanych mebli? Najprostszym sposobem będzie ich samodzielne wykonanie. Meble w stylu „shabby chic” bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa tego rodzaju wyposażenia, posiadają bardzo charakterystyczne cechy. Mowa tu o swojego rodzaju przetarciach, dzięki którym meble wyglądają tak tak by miały dobrych już kilkadziesiąt lat. Warstwy farby przenikają się nawzajem tworząc tym samym niesamowite efekty. Od czego zacząć? Jak krok po kroku postarzyć meble wykonane z płyty?

1. Przygotowanie powierzchni

Na tym punkcie należy skupić się najbardziej. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, mebel należy dokładnie umyć i osuszyć, tylko w ten sposób pozbędziesz się kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Kiedy powierzchnia płyty będzie w pełni sucha możesz przejść do jej zmatowienia. Do tego celu użyj drobnoziarnistego papieru ściernego.
Uwaga! Jeżeli powierzchnia jest w dużo gorszym stanie np. znajdują się na niej resztki farby lub lakieru, koniecznie się ich pozbądź, wykorzystując do tego szlifierkę lub gruboziarnisty papier ścierny.
Zmatowioną powierzchnię trzeba odkurzyć oraz odtłuścić przy pomocy specjalnego preparatu lub po prostu spirytusu.

2. Wybierz te miejsca, które będą przetarte

Najczęściej są to brzegi oraz krawędzie i listwy mebli. Te miejsca należy pokryć farbą najlepiej w odcieniu niebieskim, fioletowym lub brązowym. W momencie kiedy farba będzie już w zupełności sucha, przetrzyj te miejsca woskiem. Dlaczego? Dzięki temu, kolejna warstwa farby chwyci dużo słabiej przez co efekt przecierki będzie wyraźniejszy.

Jak postarzyć meble z płyty?

3. Pomaluj powierzchnię

Nałóż 2-3 cienkie warstwy białej farby. Dopilnuj tego aby każdą kolejną nałożyć dopiero w momencie kiedy poprzednia będzie w pełni sucha. W przeciwnym razie na powierzchni pojawią się nieestetyczne zacieki oraz smugi. Zwróć uwagę na zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu a unikniesz wykonania niepotrzebnych poprawek.

4. Uwydatnij przecierkę

Do tego celu należy użyć małego nożyka, najlepiej sprawdzi się taki z ząbkami. Czynność tę trzeba wykonać dokładnie i w skupieniu – powoli i bardzo delikatnie zeskrob te warstwy farby, które wcześniej pokryte zostały woskiem.
Kiedy to zrobisz, całą powierzchnię ponownie należy przetrzeć papierem ściernym (drobnoziarnistym).

5. Zabezpiecz pomalowaną powierzchnię

Do wykonania tego zadania potrzebować będziesz lakieru o wykończeniu satynowym bądź matowym. Wybranym preparatem należy dokładnie pokryć całą powierzchnię – w zależności od rodzaju lakieru będą to jedna-dwie warstwy. Zanim na dobre zaczniesz korzystać ze swojego nowego „starego” mebla poczekaj najlepiej dwa dni aż lakier w zupełności wyschnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here