malowanie mebli
malowanie mebli

To pytanie pojawia się w głowie każdego, kto postanawia podjąć decyzję o odnowieniu swojego starego i zniszczonego mebelka. Niekiedy ciężko jest się nam rozstać z rodzinną pamiątką w postaci dużej szafy lub sekretarzyka, wtedy też na myśl przychodzi nam pomalowanie go na inny kolor.
Jak prawidłowo malować stare meble? O czym należy pamiętać? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę.

Drugie życie starych mebli

Coraz więcej z nas zamiast wyrzucić stary mebel woli go odnowić. Jedną z najprostszych metod jest po prostu przemalowanie go na inny kolor. Jeżeli powierzchnia mebla jest bardzo zniszczona i widoczne są na niej liczne ubytki w postaci wgłębień i zadrapań konieczne będzie jej odpowiednie przygotowanie.

Jak przygotować się do pracy?

Proces malowania starych mebli należy rozpocząć od właściwego przygotowania. Do procesu odnowy będą Ci potrzebne:
– szpachla do drewna;
– farba podkładowa;
– bejca lub farba kolorowa;
– pędzelki lub wałeczki;
– lakier;
– folia malarska;
– szlifierka, papier ścierny 200 oraz 280;
– odtłuszczasz,
– szmatka oraz szczoteczka.

Prawidłowe przygotowanie powierzchni

W większości przypadków stare meble pokryte są odpryskującą farbą oraz lakierem, więc pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Do tego celu należy użyć szlifierki lub papieru ściernego 200. Ważne jest aby czynność tę wykonać bardzo dokładnie, powierzchnia powinna zostać wygładzona ale to nie wszystko.
Po usunięciu resztek farb i lakieru należy ją dokładnie odkurzyć z pyłu i kurzu, użyj do tego celu szczoteczki bądź sztywnego pędzla.

Uzupełniamy ubytki

Jeżeli na oszlifowanej powierzchni zauważysz widoczne ubytki konieczne będzie ich wypełnienie przy pomocy profesjonalnego środka jakim jest szpachla do drewna, dzięki temu mebel będzie miał gładką, jednolitą fakturę. Produkt należy nanieść w zagłębienia, a po wyschnięciu jeszcze raz delikatnie wypolerować całą powierzchnię.

Nakładamy farbę

Na przygotowaną powierzchnię, bezpośrednio przed nałożeniem farby kolorowej dobrze było by nanieść na nią farbę podkładową, która przygotuje drewno do przyjęcia koloru.
Kiedy baza wyschnie rozpocznij właściwe malowanie, nałóż pierwszą cienką warstwę farby i poczekaj aż wyschnie, nie przejmuj się smugami, przy kolejnej warstwie wszystko zostanie zakryte. Niezależnie od tego na jaki rodzaj farby się zdecydujesz pamiętaj o tym aby nakładać co najmniej 2-3 cienkie warstwy w odpowiednich odstępach czasowych. W przeciwnym wypadku farba zacznie się ważyć i nieestetycznie smużyć.

Jak pomalować stare meble?

Zabezpieczamy powierzchnię

To już ostatni etap prac związanych z odświeżaniem wyglądu starych mebli. Polega on na zabezpieczeniu pomalowanej powierzchni odpowiednim środkiem, w tym wypadku lakierem lub woskiem. Radzimy aby zdecydować się na pierwszą opcję, lakiery są dużo trwalsze, dzięki czemu powierzchnia będzie dużo bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Lakier może mieć różne wykończenie od tradycyjnego połysku po modny mat – wybór pozostawiamy Tobie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here