meble z płyty wiórowej, zniszczona powierzchnia, uszkodzone meble
meble z płyty wiórowej, zniszczona powierzchnia, uszkodzone meble

Planujesz przemalować swoją szafkę nocną na inny kolor? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Dzisiaj pokażemy Ci jak w prosty sposób można uporać się z tym zadaniem.

Zmieniłeś wystrój swojego salonu lub sypialni i teraz meble nie pasują do koloru ścian? Jeżeli są w dobrym stanie to pod żadnym pozorem ich nie wyrzucaj. Nowe meble są drogie a skoro obecne nadal wyglądają dobrze, to po prostu je przemaluj. Wtedy zamiast 2000 zł wydasz tylko 200 zł a efekt końcowy całej metamorfozy pomieszczenia będzie praktycznie taki sam.
Odnowienie mebli wykonanych z płyty wiórowej wcale nie jest takim skomplikowanym zadaniem – nawet jeżeli to Twój pierwszy raz to jesteśmy pewni, że z naszą pomocą poradzisz sobie bez najmniejszych problemów.

To będzie Ci potrzebne!

Zanim przystąpisz do pracy odpowiednio się przygotuj. Zastanawiasz się co będzie Ci potrzebne? Oto Twoja lista zakupów:
– papier ścierny;
– farba;
– odtłuszczacz;
– folia i taśma malarska;
– pędzle, wałeczki oraz szmatka;
– nowe uchwyty lub gałki (opcjonalnie).

Jak pomalować meble z płyty wiórowej?

Malowanie mebli z płyty wiórowej krok po kroku!

1. Rozkręć mebel na części, odkręć wszystkie zawiasy oraz uchwyty lub gałki.
2. Zabezpiecz folią podłogę lub inną powierzchnię, na której planujesz malować swoje meble.
3. Przy pomocy taśmy malarskiej zabezpiecz te elementy szafek, które mają pozostać nie pomalowane.
4. Przygotuj powierzchnię – to najważniejszy punkt całej metamorfozy, nieodpowiednio przygotowane podłoże źle przyjmie farbę, która z kolei po niedługim czasie może zacząć odpryskiwać.
Do tego celu przyda się się papier ścierny (o większej oraz o mniejszej gradacji), z jego pomocą należy delikatnie zmatowić i wyrównać powierzchnię, skoro mebel jest w dobrym stanie to nie należy ścierać całej wierzchniej warstwy.
5. Po oszlifowaniu powierzchni należy ją teraz dokładnie oczyścić oraz odtłuścić. Pozbądź się całego pyłu a następnie przy pomocy szmatki nasączonej specjalnym środkiem, odtłuść powierzchnię mebla.
6. Kiedy powierzchnia jest już zmatowiona, oczyszczona oraz odtłuszczona możesz przystąpić do malowania. Najlepsza była by farba kredowa, która szybko wysycha, ale świetnie nada się także tradycyjna farba akrylowa do drewna.
Niezależnie od tego na jaki rodzaj farby się zdecydowałeś, przy pomocy małego wałeczka nałóż jej 2-3 cienkie warstwy – nie przejmuj się tym, że pierwsza warstwa nie do końca wszystko zakryła, ostatnia warstwa pokryje dokładnie całą powierzchnię.
Pilnuj się aby nie nakładać zbyt grubych warstw – w przeciwnym razie czas schnięcia znacznie się wydłuży, niekiedy też farba może zacząć się ważyć i zbierać co negatywnie wpłynie na efekt końcowy Twojej pracy.
7. Kiedy powierzchnia będzie już w zupełności sucha, ostatnim etapem będzie skręcenie mebla oraz dokręcenie uchwytów lub gałek. Jeżeli chcesz aby efekt całej metamorfozy był jeszcze bardziej spektakularny wymień stare uchwyty na nowe – kryształowe lub w modnym odcieniu rose gold, tego typu gałki dostaniesz praktycznie w każdym markecie budowlanym i to za nie wielkie pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here