malowanie mebli na biało, przecierka
malowanie mebli na biało, przecierka

Podobają Ci się meble, które są profesjonalnie postarzane np. z Mandallin? Zamiast wydawać gotówkę na nowe wyposażenie, możesz przerobić swoje stare! Jesteś ciekawy jak krok po kroku bielić meble aby uzyskać efekt tzw. przecierki?

Białe meble w dalszym ciągu są na topie – i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu biel jest odcieniem ponadczasowym, klasycznym, eleganckim ale przede wszystkim uniwersalnym. Meble w tym kolorze świetnie wkomponują się w każdą stylistykę aranżacyjną. Niezależnie od tego, czy urządzasz mieszkanie w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim czy minimalistycznym – białe meble odnajdą się w każdym wnętrzu!

Zamiast kupować nowe – przemaluj stare!

Oryginalne białe przecierane meble są niestety dosyć drogie ale mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Taki efekt (a nawet lepszy) uzyskasz, kiedy samodzielnie przeprowadzisz metamorfozę swoich starych drewnianych mebli.
Przecierane meble wyglądają jakby miały co najmniej kilkadziesiąt lat, dlatego też do przerobienia wybierz takie, które mają już swoje lata – np. te które otrzymałeś od swoich rodziców bądź dziadków – sekretarzyk, kredens, stoliczek nocny, ława itp.
Najłatwiej będzie wybielić meble z naturalnego drewna (buk,sosna, dąb).
Chcesz wiedzieć jak w prosty sposób pomalować meble na biało przecierane? Za chwilę pokażemy jak krok po kroku odnowisz swoje stare drewniane meble.

Jak pomalować białe meble na biało przecierane?

Przygotuj odpowiednie materiały i narzędzia

Chociaż efekt końcowy będzie spektakularny to wbrew pozorom nie potrzebujesz zbyt wielu narządzi. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych przyborów:
– papier ścierny (gruboziarnisty oraz drobnoziarnisty);
– biała farba akrylowa o wykończeniu matowym;
– lakier;
– preparat odtłuszczający, szmatka;
– pędzel, świeca oraz nożyk;

Przygotuj powierzchnię i nałóż farbę!

Zanim przystąpisz do pracy, warto byłoby umyć mebel przy pomocy gąbki nasączonej wodą i płynem do mycia naczyń. Kiedy powierzchnia będzie sucha możesz teraz zmatowić wierzchnią warstwę drobnoziarnistym papierem ściernym.
Uwaga, jeżeli na powierzchni znajdują się resztki starego lakieru, koniecznie się go pozbądź używając do tego celu gruboziarnistego papieru. Oczyść mebel z pyłu, a potem otłuść go przeznaczonym do tego celu preparatem lub spirytusem.

Kiedy powierzchnia jest już przygotowana, możesz nałożyć pierwszą warstwę białej farby – pamiętaj, że krycie nie musi być dokładne! Po wyschnięciu farby, przy pomocy świecy przetrzyj powierzchnię w niektórych miejscach. Zastanawiasz się dlaczego? Dzięki temu trikowi kolejne warstwy nakładanej farby nie przyczepią się tak mocno podłoża. Następnie nałóż drugą i ostatnią już warstwę farby i poczekaj do jej całkowitego wchłonięcia.

Na koniec przecieramy i lakierujemy!

Teraz przy pomocy nożyka, przetrzyj delikatnie te miejsca, które wcześniej pocierałeś świecą. Czynność tę wykonuj ostrożnie tak by nie uszkodzić drewna, kiedy uznasz, że efekt przecierania jest wystarczający, jeszcze raz przetrzyj całą powierzchnię papierem ściernym, oczyść z pyłu a następnie nałóż lakier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here