stare meble
stare meble

Chcesz pozbyć się starej, zniszczonej szafy lub komody ale w dalszym ciągu masz do niej sentyment? Sprawdź jak w prosty i niedrogi sposób odświeżysz wygląd swoich starych mebli.

Drewniane meble wraz z biegiem czasu nie wyglądają już tak dobrze jak zaraz po zakupie, ich wierzchnia warstwa pokrywa się zazwyczaj licznymi rysami, otarciami a intensywny odcień w wielu przypadkach po prostu blaknie. Jednak nie od razu należy pozwać się tego typu przedmiotów. Odnowienie starych mebli jest procesem prostym, przyjemnym a w dodatku koszty ich renowacji są zdecydowanie dużo niższe niż zakup nowych mebli. Od czego zacząć? Dowiesz się już za chwilę?

Krok pierwszy – odpowiednie przygotowanie

Proces odnowy mebli należy rozpocząć od szlifowania wierzchniej warstwy mebla. Ten etap jest szczególnie ważny, ponieważ umożliwia on pozbycie się resztek starej farby oraz lakieru a także innych zanieczyszczeń pokrywających wierzch drewnianych elementów mebla. Do wykonania tego zadania niezbędny będzie papier ścierny (120 lub 320) lub szlifierka, druga opcja jest z pewnością o wiele wygodniejsza, niezależnie od tego na co się zdecydujesz pamiętaj aby tę czynność wykonywać bardzo dokładnie. Kiedy pozbędziesz się już resztek farb oraz lakieru, staranie oczyść polerowane powierzchnie z pyłu a następnie odtłuść je przy pomocy profesjonalnego środka.

Krok drugi – tuszujemy niedoskonałości

Jeżeli na Twoim meblu znajdują się liczne rysy i wgłębienia a chcesz aby powierzchnia była w pełni gładka, to najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zastosowanie specjalnej masy szpachlowej do drewna w odpowiednim kolorze. Pamiętaj – w przypadku występowania takich wad samo szlifowanie nie wystarczy! Produkty tego typu są łatwe w aplikacji – wystarczy tylko, przy pomocy metalowej szpachelki nałożyć cienką warstwę produktu na powierzchnię, kiedy zastygnie a wgłębienia w dalszym ciągu będą widoczne czynność tę możesz powtórzyć.

Krok trzeci – nadajemy kolor i lakierujemy

To jeden z najprzyjemniejszych etapów procesu odnawiania starych mebli.
Kolor odnawianym meblom nada odpowiednia bejca. Uwaga! Pamiętaj o wypolerowaniu szpachlowanych wcześniej części mebla – zwiększy to przyczepność bejcy do podłoża.
Wystarczą dwie cienkie warstwy produktu aby kolor drewna był głęboki i nasycony. Bejca wnika wgłąb drewna dzięki czemu nie tworzy kolejnej wierzchniej uwypuklonej warstwy.
Lakierowanie – to już krok kończący cały proces ale też i najważniejszy, szczególnie kiedy chcesz się cieszyć efektami swojej pracy przez długi czas.

Jak odnowić stare meble?

Nałożenie lakieru (najlepiej 2-3 warstwy) na powierzchnie drewnianą zabezpieczy ją przed zarysowaniami, otarciami oraz innymi uszkodzeniami, dodatkowo także meble nabiorą eleganckiego wyglądu. Zapamiętaj, lakier nie zmienia koloru mebli, wręcz przeciwnie – podkreśla ich naturalny odcień!

To już wszystko! Po zakończeniu wszystkich prac koniecznie zadbaj o swoje narzędzia – z pewnością przydadzą Ci się następnym razem, kiedy to postanowisz uratować inny ze swoich starych mebli!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here