odnawianie mebli, malowanie, akcesoria do malowania
odnawianie mebli, malowanie, akcesoria do malowania

Meble drewniane znajdują się praktycznie w każdym polskim domu i mieszkaniu. Niektóre z nich mają niekiedy po kilkadziesiąt lat i są pamiątką po dziadkach. W większości przypadków tego typu meble nie wyglądają już tak dobrze – na powierzchni pojawiają się liczne wgłębienia, zarysowania, odpryski itp. Co zrobić z takim meblem? Czy warto od razu spisywać go na straty?

Drewniane meble wykonane są zazwyczaj z bardzo solidnych materiałów, dlatego też pomimo kiepskiego wyglądu warto jest dać im kolejną szansę i po prostu je odnowić. Jak to zrobić? Co będzie Ci potrzebne? O tym wszystkim dowiesz się już za chwilę.

Etap pierwszy – przygotowanie mebli

Renowacja drewnianych mebli, wbrew pozorom nie jest czynnością zbyt skomplikowaną. Wystarczy tylko, że odpowiednio się do niej przygotujesz oraz będziesz działał zgodnie z naszymi wskazówkami.
Zanim przystąpisz do pracy przygotuj: szlifierkę lub papier ścierny, folię malarska, szpachlę do drewna, płaski pędzelek, szpachelkę, odtłuszczacz, farbę lub bejcę oraz lakier.

Kiedy wszystko masz pod ręką, możesz przystąpić do wstępnego przygotowania drewnianej powierzchni. Zabezpiecz podłogę folią malarską a następnie zacznij delikatnie szlifować wierzch mebla – jeżeli są na nim pozostałości po lakierze lub farbie, koniecznie się ich pozbądź, w przeciwnym razie efekt końcowy Twoich prac nie będzie zadowalający. W momencie kiedy drewno zostanie już oczyszczone, należy dokładnie je oczyścić z resztek pyłu a potem odtłuścić powierzchnię specjalnym preparatem lub po prostu spirytusem.
Uwaga! Jeżeli na powierzchni występują liczne ubytki w postaci zagłębień lub porysowań, użyj profesjonalnej szpachli do drewna, która wyrówna fakturę i wygładzi powierzchnię mebla.

Jak odnowić stare meble drewniane?

Etap drugi – bejcowanie i lakierowanie

Meble wykonane z naturalnego drewna najlepiej prezentują się pokryte bejcą lub lakierobejcą, która w delikatny sposób podkreśli ich naturalną barwę.
Jeśli zdecydujesz się na bejcę to obowiązkowo dokupić należy lakier lub wosk – preparat, który zabezpieczy odnowioną powierzchnię.
Przed nałożeniem bejcy dobrze byłoby pokryć drewno specjalnym impregnatem, który zwiększy przyczepność bejcy ale nie jest to warunek konieczny – jeżeli nie masz impregnatu, to ten krok możesz pominąć.
Przy pomocy płaskiego pędzla nałóż 2-3 cienkie warstwy bejcy w odpowiednich odstępach czasowych – mniej na uwadze to, że z każdą kolejną warstwą kolor drewna będzie ciemniejszy!

Po bejcowaniu należy zabezpieczyć powierzchnię lakierem, woskiem lub olejem. Jeżeli zależy Ci na jak najtrwalszej ochronie drewna wybierz lakier, wosk zapewnia jak najbardziej naturalny efekt jednak słabo chroni powierzchnię przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych podobnie jest z olejami. Te tworzą wodoodporną powłokę na powierzchni mebla ale niestety mogą podkreślać jego nierówną fakturę.
Do nałożenia lakieru użyj dużego pędzla, wystarczą 1-2 warstwy, pamiętaj – przestrzegaj zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu, np. kiedy nałożysz zbyt dużo matowego lakieru ten może stać się błyszczący!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here