Jak obliczyć potencjalną stopę zwrotu z nieruchomości inwestycyjnej

Decydując się na inwestowanie pieniędzy w nieruchomości należy pamiętać, że fakt, iż jest to jedna z najlepszych metod pomnażania kapitału, nie oznacza, że zysk jest gwarantowany a ryzyko bliskie zeru. Wiedza, jak zweryfikować szanse na zarabianie określonych pieniędzy pozwala być przygotowanym na różne scenariusze, co daje solidną podstawę do oszacowania zysków z uwzględnieniem kosztów ponoszonych na utrzymanie apartamentu inwestycyjnego.

Apartamenty inwestycje

Rynek condohoteli i aparthoteli nieustannie się rozwija, gdyż ta forma biznesu posiada wiele zalet. Jednak przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków w nieruchomości inwestycyjne należy poznać i zrozumieć kilka podstawowych zależności. Pierwszą z nich jest wzór na stopę zwrotu. Potencjalne zyski najlepiej jest szacować w skali roku, gdyż w zależności w jakim regionie kraju i jakiego rodzaju nieruchomość chcemy wynajmować możliwe jest, że obłożenie naszego apartamentu będzie bardzo różne. Przykładowo, dotychczas nad morzem głównie były to miesiące wiosenne i letnie. W atrakcyjnych miejscowościach górskich, takich jak Zakopane, już od wielu lat można było liczyć na duże zainteresowanie apartamentami zarówno w lecie jak i w zimie. Celem deweloperów jest, aby nieruchomości inwestycyjne przyciągały klientów przez jak najwięcej miesięcy w roku. Sprawia to, że apartamenty inwestycyjne powinny oferować udogodnienia i atrakcje, które pozwalają na swobodny wypoczynek w dowolnym okresie w roku.

Prosty wzór na stopę zwrotu

ROI to skrót od angielskiego określenia return on investment. Jego idei przyświeca prosta filozofia: jeżeli chcesz zarabiać, musisz zainwestować. Dlatego Twoim zyskiem jest różnica pomiędzy poniesionymi kosztami a wygenerowanym przychodem. Twoim zadaniem jest takie ulokowanie kapitału, aby przychód był wyższy niż koszty. Jeżeli chcesz ocenić szansę na zarobek wystarczy skorzystać z prostej zależności. Odejmując od szacowanych rocznych zysków wszystkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości otrzymasz wartość Twojego zysku. Następnie zysk należy podzielić przez pieniądze zamrożone w celu zakupu apartamentu. Jeżeli korzystasz z kredytu, do kosztów powinieneś doliczyć również obsługę zadłużenia. W ten sposób łatwo porównasz rentowność swojej inwestycji choćby z lokatami bankowymi czy funduszami inwestycyjnymi.

ROI = (potencjalny roczny zarobek – koszty utrzymania inwestycji w ciągu roku)/sumaryczny koszt zakupu apartamentu inwestycyjnego

Apartamenty inwestycyjne to szczególnie atrakcyjne i nowoczesne rozwiązanie. Oprócz posiadania stałego źródła dochodu, możemy również sami korzystać z posiadanego apartamentu, co pozwala obniżyć koszty urlopu. Dlatego apartamenty inwestycje powinny zainteresować każdego trzeźwo myślącego biznesmena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here