Jak naprawić domową klimatyzację szybko i samemu i czy to się w ogóle uda

Coraz więcej osób decyduje się na domową klimatyzację i nie mamy tu na myśli wiatraków sufitowych, lecz prawdziwą klimatyzację. Jednak, jak wiadomo, wszystko od czasu do czasu może się psuć i jeżeli już zainwestowaliście w domową „klimę” to pojawia się jakże uzasadnione pytanie: czy można ją naprawić szybko i samodzielnie i czy to w ogóle się uda? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Czyszczenia ma znaczenie

Podobnie jak w przypadku klimatyzacji samochodowej to i tę domową trzeba czyścić i napełniać. A więc jeżeli jej praca wydaje się Wam dziwna to być może powodem tego nie jest uszkodzenie, lecz powód jest bardziej prozaiczny, a więc zapchanie otworów. Otóż pamiętajcie, że klimatyzację trzeba regularnie czyścić. W tym przypadku bardzo ważny jest właściwy produkt, który powinien szybko działać i zapewniać przy tym długotrwałą ochronę. Bardzo ważne jest zwalczenie drobnoustrojów chorobotwórczych, jak i mikroorganizmów, które powodują wiele chorób i są szczególnie niebezpieczne dla alergików czy astmatyków. Taki środek powinien neutralizować bakterie takie jak Legionella pneumophila, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Enterococcus hirae, Pseudomonas aeruginosa, ale i wirusy np. Polio typ 1, Adeno typ 5, Mysi norowirus, a nawet grzyby np. Candida albicans, Aspergillus brasiliensis, dodatkowo powinien neutralizować brzydki zapach. A więc nie mając pojęcia o tym jak czyścić „klimę” i jaki środek kupić, lepiej tej pracy się nie podejmować, gdyż możecie narobić więcej szkód niż pożytku.

Serwis i montaż klimatyzacji w Warszawie – szybkie terminy realizacji!

Budowa klimatyzatora kluczem do naprawy

Znając budowę pewnych urządzeń można podjąć się próby naprawy, ale należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jednak z małymi naprawami nawet osoba niedoświadczona sobie poradzi. Zatem, aby móc myśleć o naprawie klimatyzatora należy dokładnie poznać jego budowę. Prosty model klimatyzatora składa się ze sprężarki, a także zaworu rozprężnego. Ponadto są także wymienniki ciepła inaczej zwane też parownikami. Ponadto znajdują się w nim jeszcze dwa wentylatory, które zapewniają przepływ powietrza. A więc sprzęt poniekąd swoją budową przypomina lodówkę. Jeżeli więc dojdzie do małej awarii, jak choćby uszkodzenia obudowy czy wentylatora np. w skutek złamania, to wystarczy tylko profesjonalny klej. Ale kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego kleju i tutaj zasada uniwersalności się nie sprawdza, gdyż nie ma produktu w 100% uniwersalnego. W tym przypadku dobrym wyborem jest tylko i wyłącznie klej anaerobowy.

Gdy stuka i puka w klimatyzatorze

Awarie chodzą po ludziach i sprzętach, zatem gdy w Waszym klimatyzatorze zaczyna stukać i pukać to znak, że nie działa on prawidłowo. O ile produkt jest na gwarancji, to łatwo można oddać go do serwisu, tak w innym przypadku nie chce się wydawać pieniędzy sądząc, że można klimę naprawić samodzielnie i tak jest, ale pod warunkiem…że przyczyną jest żaluzja, która została gwałtownie otwarta i przez to zerwały się trybiki. W tym przypadku rozwiązanie może być proste, a dokładnie należy ręcznie otworzyć żaluzję i zatłoczyć klimatyzator i dopiero po kilku minutach wyłączyć.

Gdy masz pojęcie, wiedzę i umiejętności…

Naprawa klimatyzacji nie jest łatwa, bo przecież to skomplikowane urządzenie. Zatem nie mając pojęcia lepiej prac nie podejmować się samodzielnie, gdyż niestety można narobić więcej szkód. Tutaj niezbędna jest pomoc specjalisty i dobrego fachowca, możecie także wezwać przedstawiciela z autoryzowanego punktu, który dokona diagnozy, a następnie przejdzie do naprawy. Czasami lepiej nie podejmować się niektórych napraw, ale są osoby, które mają wiedzę i lubią majsterkowanie zatem zapewne i z taką pracą sobie poradzą. A więc decyzja nie jest łatwa i musicie ją samodzielnie podjąć.

Na samym końcu przypominamy, że jeżeli Wasza domowa klimatyzacja jest na gwarancji, to jakiekolwiek samodzielnie ingerencje nie powinny mieć miejsca, gdyż spowodują jej utratę. Dlatego też nim podejmiecie się naprawy, sprawdźcie czy przypadkiem nie jest ona jeszcze na gwarancji, bo wiele sprzętów ma gwarancję zdecydowanie dłuższą niż trwającą jeden rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here