Nie ulega wątpliwości, że blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Służy domownikom nie tylko jako miejsce przygotowywania dań, ale również do przechowywania różnorakich akcesoriów kuchennych czy sprzętów AGD. W niektórych przypadkach, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach lub przestrzeniach łączonych z pokojem dziennym, blat w towarzystwie krzeseł z powodzeniem może służyć także jako miejsce spożywania posiłków. Blaty kuchenne i łazienkowe można wybierać spośród wielu rodzajów. Z pewnością, płyta wykonana z kamienia jest jednym z najtrwalszych i najsolidniejszych materiałów. Blaty z kamienia są synonimem piękna i luksusu. Ich obecność w kuchni sprawia, że pomieszczenie nabiera charakteru i niepowtarzalności. Naturalny kamień sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji wnętrz. 

Ponadto jest odporny na wszelkie zarysowania, plamy czy uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia pozostaje odporność na wysokie temperatury i wilgoć. Podstawową zasadą, jaką należy kierować się wybierając blat do kuchni jest odpowiednie czyszczenie i codzienna ochrona kamienia. Zatem, jaki rodzaj blatu najlepiej sprawdzi się w kuchni? Jak dbać i chronić płyty, aby jak najdłużej służyły w kuchni? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Blat kuchenny z kamienia – jaki wybrać?

Nowocześnie, tradycyjnie, zgodnie z naturą czy na zasadzie kontrastu – to tylko niektóre z propozycji, jak możemy urządzić kuchnię w swoim domu. Firmy oferujące obróbki z kamienia najczęściej proponują swoim klientom granit. W pierwszej chwili może on kojarzyć się nam z zlepkiem minerałów w kolorze szarym. Jednak gatunków tego materiału jest znacznie więcej. Obecnie, na blat kuchenny możliwy jest wybór spośród 200 odmian granitu. Podobnie sytuacja wygląda z marmurami czy piaskowcami. W tak bogatej ofercie, z pewnością znajdzie się kolor idealnie pasujący do naszej aranżacji wnętrz, mniej lub bardziej intensywne wzory i odpowiednie wykończenie powierzchni. W Polsce granit wydobywany jest na terenie Tatr i Dolnego Śląska. Wiele firm sprowadza również naturalne kamienie z Włoch lub Hiszpanii. Do kuchni szczególnie zalecane są granit, porfir oraz bazalt. Ewentualnie, można postawić na marmur czy trawertyn, wówczas niezbędne podjęcie kroków zabezpieczenia blatów przed zaplamieniem i nasiąkaniem wodą. Oprócz tego, wszystkie gatunki kamienia naturalnego są odporne na działanie wysokiej temperatury, dlatego doskonale nadają się na blaty kuchenne.

Powierzchnia elementów kamiennych, jak w przypadku blatów kuchennych, może mieć różne wykończenie. We wnętrzach najczęściej są one polerowane, ze względu na łatwość utrzymania czystości. Do aranżacji utrzymanej w klasycznym stylu często wybierane jest wykończenie szczotkowane, tzw. antico. Przybiera nierówną formę i jest pozbawione blasku. Ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszą się kamienie wykończone matowo lub całkiem surowe. Dodatkowo, istnieje możliwość wyboru płomieniowego granitu o chropowatej fakturze. Zwykle jest on przeznaczony do stosowania na zewnątrz, ale z powodzeniem wpasowuje się w rustykalne aranżacje. W niektórych przypadkach elementy kamienne wymagają specjalnego przygotowania do zastosowań w pomieszczeniach. Takie zabiegi nie są konieczne w przypadku delikatniejszych materiałów jakimi są trawertyn oraz marmur.

aranżacja kuchni z użyciem kamiennych blatów

Jak pielęgnować i czyścić kamienny blat?

Wbrew pozorom, pielęgnacja kamiennego blatu nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Zachowanie tych surowców w aranżacji wnętrz niesie za sobą niezrównany komfort dla użytkowników. Powierzchnia z kamienia, szczególnie ta polerowana jest bardzo wdzięczna, nie zatrzymuje zabrudzeń i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Granit to materiał, który najczęściej wykorzystywany jest w branży meblarskiej, głównie przy wykonywaniu blatów stołowych. Posiada on niesamowicie gładką powierzchnię i jest odporny na ścieranie. Aby pielęgnacja surowca przebiegała właściwie, warto używać specjalnych środków czyszczących bądź konserwujących. Jednym z nich jest impregnat, który pogłębia i ożywia naturalną barwę granitu. W tym celu równie dobrze sprawdzi się impregnat do kamieni naturalnych, zapobiegający powstawaniu plam z tłuszczów, oleju czy wody. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania ze specjalnych preparatów czyszczących, pielęgnację kamienia można wykonać za pomocą wody i innego łagodnego detergentu. Najważniejsze, by nie był z grupy przeznaczonych na kamień pochodzący z wody oraz rdzę, gdyż tego rodzaju produkty mogą w trwały sposób uszkodzić powierzchnię blatu z kamienia. Ryzyko trwałego zabrudzenia minimalizuje przede wszystkim środek impregnujący. Jednak producenci zalecają ich ograniczone używanie wewnątrz domu. Zwykle są to preparaty chemiczne, zatem stosowanie ich do ochrony blatów kuchennych, gdzie mają kontakt z żywnością nie jest wskazany.

Zalety blatów z kamienia

Niewątpliwie, wybór powierzchni blatu z kamienia niesie za sobą wiele korzyści. Nadrzędną zaletą kamiennych blatów jest naturalny materiał. Granit jest w stu procentach naturalnym materiałem, dzięki czemu do naszej kuchni nie musimy wprowadzać żadnych elementów sztuczności, a blaty granitowe sprawdzają się idealnie. Ponadto, z uwagi na zastosowanie ponadczasowego kamienia zyskamy elegancki i luksusowy wygląd najważniejszego pomieszczeniu w naszym domu, jakim jest kuchnia. Blaty kuchenne z naturalnego surowca znajdą zastosowanie zarówno w Twoich tradycyjnych, jak i nowoczesnych czy rustykalnych aranżacjach. Materiały kamienne charakteryzuje wysoka wytrzymałość na czynniki mechaniczne. Granit ze względu na swoją twardość, jest odporny na wszelkie uszkodzenia, zarysowania czy cięcia. Blaty kamienne nie chłoną wilgoci, co sprawia, że nie musimy obawiać się zniszczeń spowodowanych wodą. Ponadto, te akcesoria wyposażenia wnętrz nawet pod wpływem bardzo wysokich temperatur nie ulegają nagrzewaniu. Wobec tego możemy z powodzeniem stawiać na nich gorące garnki i naczynia. Jedną z najważniejszych zalet jest fakt, że granit nie ogranicza się do jednego koloru. Wyróżnia się szeroki wachlarz odcieni, który uzależniony jest w głównej mierze od minerałów zawartych w składzie. Warto pamiętać, iż kamień nie traci swoich właściwości, gdy wystawiony zostanie bezpośrednio na działanie promieni UV. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia blatu, usterkę możesz usunąć przy pomocy kamienia szlifierskiego.

blaty z kamienia

Wady

Oprócz wielu pozytywnych stron, blaty kamienne mają również swoje słabsze strony, wśród których przede wszystkim wyróżnia się wysoka cena tego typu rozwiązań. Blaty kuchenne granitowe mimo pięknego wyglądu i funkcjonalności uchodzą za jedne z najdroższych. Jeden bieżący metr blatu może kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Czynniki te uzależnione są w głównej mierze od gatunku i pochodzenia kamienia. Kolejną z wad może okazać się kłopotliwy montaż. Większość z nas nie jest w stanie zamontować blatu samodzielnie. Jego konstrukcja przeznaczona jest dla doświadczonych specjalistów. Wymagane są także odpowiednie narzędzia i urządzenia. Ponadto, wyróżnia je duży ciężar. Dlatego, konieczne jest, aby miały solidną podstawę. Nie mogą być to meble wykonane z płyty imitującej drewno. Najlepiej, gdy będzie to zestaw mebli z prawdziwego drewna. Należy zaznaczyć, że blat drewniany, w przeciwieństwie do kamiennego będzie o wiele przyjemniejszy w dotyku. Cechą charakterystyczną blatów granitowych jest fakt, iż są chłodne, a wręcz zimne, co przekłada się na to, że nie każdemu może odpowiadać taka surowość wnętrz. Duże uszkodzenia, tudzież ukruszenia czy pęknięcia wymagają wymiany całego blatu. Przycinanie blatów to czynność, którą należy powierzyć tylko i wyłącznie doświadczonym fachowcom.

Niezbędne wskazówki

  • Blaty kuchenne wymagają regularnej impregnacji (przynajmniej raz do roku)
  • Unikaj środków czyszczących, które zawierają kwasy
  • Unikaj stosowania wybielaczy
  • Do pielęgnacji blatów nie używaj: płynów do mycia szyb, środków do czyszczenia mebli i preparatów zawierających oleje silnikowe
  • Nigdy nie pozostawiaj mokrych plam na blacie. Czyszczenie powinno odbywać się tuż po rozlaniu wody czy soku.

gustowna aranżacja kuchni

Alternatywy dla kamiennych blatów

Blaty z kamienia naturalnego można zastąpić konglomeratami kamienia, tzn. kamień syntetyczny. Najczęściej wykonywane są ze zmielonego marmuru lub granitu sklejonego żywicą poliestrową z dodatkiem określonych pigmentów. Wprawdzie są one odporne na wilgoć, wysoką temperaturę oraz środki chemiczne, jednak łatwo ulegają uszkodzeniu. Konglomerat mimo, iż jest tańszy szybko się ściera, co jest zauważalne, szczególnie na błyszczących blatach. Kluczową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie posiadają jakichkolwiek spoin, dzięki czemu materiał można łączyć tak, jak został zalany. W konsekwencji tego otrzymujemy jednolitą, gładką powierzchnię, która nie przepuszcza wody. Elementy z konglomeratu są łatwe w obróbce, co sprawia, że samodzielnie możemy go modyfikować i uzyskiwać pożądany efekt. Kompozyty mają dobre właściwości – są lżejsze i można je odświeżać poprzez szlifowanie, zatem nawet gdy się zniszczą, nie musimy ich wymieniać. Konglomeraty są naklejane na płytę. Cena jest uzależniona od ich grubości. Przy zastosowaniu grubszych warstw istnieje możliwość frezowania, jak w kamieniu.

Podsumowanie

Niewątpliwie, wybór blatu do kuchni to nie lada wyzwanie. Wśród mnogości ofert dostępnych na rynku, trudno sprecyzować swoją decyzję. Materiał, jaki wybierzemy powinien być przede wszystkim wytrzymały i odporny wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Szczególną popularnością cieszą się kuchenne blaty z kamienia. Bezsprzecznie nadają one niepowtarzalnego charakteru i elegancji wnętrzu. Umiejętnie zastosowane potrafią stworzyć wspaniałą, gustowną aranżację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here