Hydroizolacja dachu - materiały i funkcje

Wiele materiałów budowlanych w kontakcie z wodą traci swoje właściwości. Woda osłabia konstrukcję budynku, a szczególnie elementów najbardziej narażonych na jej działanie, np. dachu. W konsekwencji powstałych uszkodzeń zmniejsza się termoizolacja budynku, co prowadzi do zwiększenia kosztów jego utrzymania i naraża właścicieli na niepotrzebne remonty. Rozwiązaniem problemu wilgoci jest wykonanie profesjonalnej hydroizolacji dachu.

Budowa dachu a hydroizolacja

Konstrukcja przeciętnego dachu wymaga użycia dwóch warstw hydroizolacyjnych. Jedna ochrania zewnętrzną część konstrukcji, a druga wewnętrzną. Rodzaj hydroizolacji zależy, m.in. od kąta nachylenia dachu oraz materiałów, z których został wykonany. Hydroizolacja zewnętrznej warstwy dachu zrobiona jest zwykle z folii wstępnego krycia lub papy zgrzewalnej z dodatkiem uszlachetniającym, przy czym pierwszą metodę wykorzystuje się w przypadku dachów skośnych o kącie nachylenia minimum 20°, a drugą w dachach płaskich. Natomiast hydroizolacja dachu po jego wewnętrznej stronie składa się z folii paroizolacyjnej w wariancie tradycyjnym lub aktywnym – z membranami dachowymi.

Funkcje hydroizolacji dachu

Dach to jedna z najważniejszych konstrukcji całego budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. Wszelkie nieszczelności w tej konstrukcji sprawiają, że jest ona narażona na niekorzystne działanie wody w postaci opadów atmosferycznych i pary wodnej. Paroizolacja i hydroizolacja dachu ma więc za zadanie przeciwdziałanie zawilgoceniu każdej z warstw dachu. Jest to szczególnie ważne w budynkach, w których znajdują się użytkowe poddasza, ponieważ dach jest szczególnie narażony na działanie pary wodnej, dostającej się tam wraz z unoszącym się powietrzem, a to nie napotyka na swojej drodze przeszkody w postaci chociażby klatki schodowej. Rodzaj hydroizolacji dachu zależy też od rodzaju wentylacji budynku. Przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej konieczne jest wykonanie dwóch warstw hydroizolacji – zewnętrznej i wewnętrznej. Budynki z wentylacją nawiewno-wywiewną mogą posiadać tylko hydroizolację zewnętrzną, ponieważ wentylacja skutecznie reguluje przepływ pary wodnej w powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here