Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

0
1490

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe to wszystkie nowoczesne technologie, które ograniczają rozprzestrzenianie ognia. Wraz ze środkami czynnymi tworzą skuteczną ochronę budynków. Co warto wiedzieć o biernych zabezpieczeniach przeciwpożarowych? Dlaczego warto w nie zainwestować? Przeczytaj i sprawdź.

Zabezpieczenia czynne i bierne – ogólny podział oraz charakterystyka

Zabezpieczenia przeciwpożarowe dzieli się ogólnie na czynne oraz bierne środki. Z zasady to technologie czynne mają największe znaczenie dla ograniczenia skutków ognia oraz przekazanie informacji o zagrożeniu, natomiast stają się jeszcze skuteczniejsze przy wykorzystaniu biernych zabezpieczeń. Nie są one w stanie ugasić pożaru, ale przez swoje właściwości opóźniają jego rozprzestrzenianie– dzięki czemu straty finansowe są niższe, a ogień może zostać szybciej ugaszony.

Cel zastosowania biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe nie są w stanie ugasić zaprószonego ognia lecz powtrzymać jego rozprzestrzeniania. Stosuje się je w celu spowolnienia tego procesu, aby ograniczyć skutki pożaru. Warto wyposażyć się w nie, aby działać kompleksowo – stosując dodatkowo czynne środki ochrony przeciwpożarowej.

Czym są bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe to impregnaty, masy szpachlowe, zaprawy ognioochronne czy innego rodzaju rozwiązania koncentrujące się na zamknięciu/uszczelnieniu przejścia instalacji w ścianie oddzielenia ppoż. poprzez pęcznienie danego materiału. Środkami ochrony zabezpiecza się elementy składowe budynków oraz różnego rodzaju konstrukcji – systemy wentylacyjne, stalowe oraz drewniane słupy, przejścia instalacji itd.

Jak można podzielić bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe można podzielić na dwie podstawowe grupy z uwagi na wykorzystywany mechanizm ochronny. Czyli:

  • Izolacje pasywne (płyty z materiałów ogniotrwałych).
  • Izolacje reagujące na wysoką temperaturę (lakier oraz farba pęczniejące pod wpływem gorąca).

Powyższe technologie zapewniają ochronę ze względu na swoje właściwości izolacyjne.

Istnieje jednak wiele innych podziałów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Mowa o ochronie indywidualnej (słupy) czy ochronie grupowej (rzędy słupów). Wyróżnia się również podział ze względu na formę, w jakiej występuje dana technologia (lakier, zaprawa, słup) oraz sposób aplikacji środka zabezpieczającego (natryski, klejenie, malowanie, montaż).

Podsumowanie

Aby skutecznie przeciwdziałać pożarom, budynek warto wyposażyć nie tylko w czynne, ale również bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Spełniają one bardzo ważne funkcje, a co najważniejsze uzupełniają się wzajemnie. Dzięki temu działania przeciw zaprószeniu ognia są jeszcze bardziej efektywne. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę safetymark.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here