sobota, Sierpień 18, 2018

Jakie ściany do białych mebli?

0
Białe meble

Białe meble w dalszym ciągu są na topie, uzupełniają każdy wystrój wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu ale nie tylko. Utarło się, że biel jest barwą uniwersalną pasującą do wszystkiego, dzisiaj podpowiemy Ci na jaki kolor pomalować ściany, tak by meble zostały dobrze wyeksponowane i świetnie współgrały z całą resztą aranżacji.

Dlaczego stawiamy właśnie na biel?

Jeszcze do niedawna wszyscy zaopatrywali się w meble w odcieniach brązu, dzisiaj jednak najchętniej wybieramy wyposażenie w odcieniu białym.
Biel kojarzy nam się z elegancją, klasą oraz nowoczesnością i chociaż wydawać by się mogło, że świetnie współgra z każdą inną barwą to aby uwydatnić jej piękno oraz charakter należy ją odpowiednio dopasować.
Zanim zdecydujesz się na konkretny kolor farby weź pod uwagę nie tylko odcień swoich mebli ale przede wszystkim wielkość danego pomieszczenia.

Białe meble w dalszym ciągu są na topie, uzupełniają każdy wystrój wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu ale nie tylko. Utarło się, że biel jest barwą uniwersalną pasującą do wszystkiego, dzisiaj podpowiemy Ci na jaki kolor pomalować ściany, tak by meble zostały dobrze wyeksponowane i świetnie współgrały z całą resztą aranżacji.

Dlaczego stawiamy właśnie na biel?

Jeszcze do niedawna wszyscy zaopatrywali się w meble w odcieniach brązu, dzisiaj jednak najchętniej wybieramy wyposażenie w odcieniu białym.
Biel kojarzy nam się z elegancją, klasą oraz nowoczesnością i chociaż wydawać by się mogło, że świetnie współgra z każdą inną barwą to aby uwydatnić jej piękno oraz charakter należy ją odpowiednio dopasować.
Zanim zdecydujesz się na konkretny kolor farby weź pod uwagę nie tylko odcień swoich mebli ale przede wszystkim wielkość danego pomieszczenia.

Na jakie połączenie kolorystyczne się zdecydować?

Na początku przyjrzyj się pomieszczeniu, które ma zostać wyposażone w białe meble.
Jeżeli jest ono małe ściany powinny zostać pomalowane na jasny kolor o chłodnej tonacji, dzięki temu zyska ono kilka centymetrów i optycznie będzie wydawało się na większe.
Biel mebli świetnie będzie prezentowała się w towarzystwie rozbielonych szarości oraz błękitów. Jeśli chcesz aby Twoje wnętrze było przestrzenne i jednocześnie przytulne wybierz kolor jasny o tonacji ciepłej np. piaskowy beż, kakaowy brąz, rozbieloną brzoskwinię itp. Białe meble wraz z jasnymi ścianami będą tworzyły niezwykle harmonijną całość.

Black & white ?

To jedno z najbardziej klasycznych i ponadczasowych połączeń kolorystycznych. Żaden inny duet nie prezentuje się tak dobrze jak ta para. Oczywiście nie mówimy tu o pomalowaniu całego pokoju na czarno, choć jeżeli należysz do grupy osób odważnych a pomieszczenie jest całkiem sporych rozmiarów to nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.
Dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie jednej, głównej ściany na czarno i ustawienie na niej białych mebli, które tak skontrastowane z pewnością wybiją się na pierwszy plan, skupiając na sobie całą uwagę.

Jakie ściany do białych mebli?

Skontrastuj biel z innym kolorem!

Jeżeli boisz się, że czerń za bardzo przytłoczy całą przestrzeń a jednocześnie uwielbiasz oryginalne rozwiązania postaw na inną intensywną barwę – granat lub krwistą czerwień. W zestawieniu z białymi meblami utworzą nowoczesną stylistykę.

Biel z bielą?

Lubisz prostotę a Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu minimalistycznym lub skandynawskim? Jeśli tak, to pozostaw ściany w kolorze czystej bieli. Te style aranżacyjne kochają proste rozwiązania – „im mniej tym lepiej”. Szczególnie świetnie sprawdzi się to w małych pomieszczeniach ale nie tylko. Pokój cały w bieli będzie prezentował się świeżo i nowocześnie a przede wszystkim przestrzennie.
Wtedy jednak aby wnętrze nie wydawało się zbyt surowe i nudne, wprowadź odrobinę koloru w dodatkach i akcesoriach – błękitne lub turkusowe poduchy, brązowe lampy lub świeczniki, świeże kolorowe kwiaty itp.

 

Jak pomalować stare meble?

0
malowanie mebli
malowanie mebli

To pytanie pojawia się w głowie każdego, kto postanawia podjąć decyzję o odnowieniu swojego starego i zniszczonego mebelka. Niekiedy ciężko jest się nam rozstać z rodzinną pamiątką w postaci dużej szafy lub sekretarzyka, wtedy też na myśl przychodzi nam pomalowanie go na inny kolor.
Jak prawidłowo malować stare meble? O czym należy pamiętać? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę.

Drugie życie starych mebli

Coraz więcej z nas zamiast wyrzucić stary mebel woli go odnowić. Jedną z najprostszych metod jest po prostu przemalowanie go na inny kolor. Jeżeli powierzchnia mebla jest bardzo zniszczona i widoczne są na niej liczne ubytki w postaci wgłębień i zadrapań konieczne będzie jej odpowiednie przygotowanie.

Jak przygotować się do pracy?

Proces malowania starych mebli należy rozpocząć od właściwego przygotowania. Do procesu odnowy będą Ci potrzebne:
– szpachla do drewna;
– farba podkładowa;
– bejca lub farba kolorowa;
– pędzelki lub wałeczki;
– lakier;
– folia malarska;
– szlifierka, papier ścierny 200 oraz 280;
– odtłuszczasz,
– szmatka oraz szczoteczka.

Prawidłowe przygotowanie powierzchni

W większości przypadków stare meble pokryte są odpryskującą farbą oraz lakierem, więc pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Do tego celu należy użyć szlifierki lub papieru ściernego 200. Ważne jest aby czynność tę wykonać bardzo dokładnie, powierzchnia powinna zostać wygładzona ale to nie wszystko.
Po usunięciu resztek farb i lakieru należy ją dokładnie odkurzyć z pyłu i kurzu, użyj do tego celu szczoteczki bądź sztywnego pędzla.

Uzupełniamy ubytki

Jeżeli na oszlifowanej powierzchni zauważysz widoczne ubytki konieczne będzie ich wypełnienie przy pomocy profesjonalnego środka jakim jest szpachla do drewna, dzięki temu mebel będzie miał gładką, jednolitą fakturę. Produkt należy nanieść w zagłębienia, a po wyschnięciu jeszcze raz delikatnie wypolerować całą powierzchnię.

Nakładamy farbę

Na przygotowaną powierzchnię, bezpośrednio przed nałożeniem farby kolorowej dobrze było by nanieść na nią farbę podkładową, która przygotuje drewno do przyjęcia koloru.
Kiedy baza wyschnie rozpocznij właściwe malowanie, nałóż pierwszą cienką warstwę farby i poczekaj aż wyschnie, nie przejmuj się smugami, przy kolejnej warstwie wszystko zostanie zakryte. Niezależnie od tego na jaki rodzaj farby się zdecydujesz pamiętaj o tym aby nakładać co najmniej 2-3 cienkie warstwy w odpowiednich odstępach czasowych. W przeciwnym wypadku farba zacznie się ważyć i nieestetycznie smużyć.

Jak pomalować stare meble?

Zabezpieczamy powierzchnię

To już ostatni etap prac związanych z odświeżaniem wyglądu starych mebli. Polega on na zabezpieczeniu pomalowanej powierzchni odpowiednim środkiem, w tym wypadku lakierem lub woskiem. Radzimy aby zdecydować się na pierwszą opcję, lakiery są dużo trwalsze, dzięki czemu powierzchnia będzie dużo bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Lakier może mieć różne wykończenie od tradycyjnego połysku po modny mat – wybór pozostawiamy Tobie!

Meble dąb sonoma – jaki kolor ścian?

0
meble, dąb sonoma
meble, dąb sonoma

Planujesz wyposażyć swoje mieszkanie w meble w modnym odcieniu dąb sonoma? Zastanawiasz się jakim kolorem pokryć ściany aby wydobyć cały potencjał tego oryginalnego drewna? Za chwilę dowiesz się jakie połączenie kolorystyczne sprawdzi się w Twoich wnętrzach najlepiej.

Meble dąb sonoma, charakteryzują się oryginalnym wykończeniem, pasują one nie tylko do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesny ale też skandynawskim czy klasycznym. Są proste, jasne, imitują naturalne drewno przez co tak świetnie wplatają się w minimalistyczne aranżacje. Jednak aby podkreślić ich atuty należy wiedzieć z jakimi barwami wyglądają najlepiej, ponieważ w bardzo prosty sposób, niekiedy zupełnie przez przypadek można przyćmić ich urok.

Na jaki kolor postawić?

Choć w ostatnich miesiącach dużą popularnością cieszą się ciepłe, rozbielone beże to zdecydowanie odradzamy takie połączenie kolorystyczne. Zastanawiasz się dlaczego? Meble po prostu zaginą, a całość aranżacji będzie mdła i nijaka.
Dąb sonoma najlepiej prezentuje się zestawiony z kontrastowym kolorem. Zanim skupimy się na barwach, zatrzymamy się na chwilę przy wielkości pomieszczeń.

Meble dąb sonoma - jaki kolor ścian?

Małe pomieszczenie – jasne kolory

Pomalowanie ścian na jasno jest jednym z najprostszych sposobów na optycznie powiększenie całego pomieszczenia. Jeżeli chcesz aby wnętrze było dodatkowo większe wybierz kolor jasny o zimnej tonacji, w sytuacji kiedy wolisz aby pokój był ciepły i przytulny zdecyduj się na farbę jasną o tonacji ciepłej.
Dąb sonoma rewelacyjnie współgra z klasyczną czystą bielą. Takie połączenie bardzo często dostrzec można we wnętrzach aranżowanych na styl skandynawski.
Kolejnym uniwersalnym kolorem jaki jest wskazany to jasne odcienie szarości.
Tego typu kolory będą harmonijnie współgrały z naszym naturalnym drewnem.

Duże pomieszczenie – ciemne kolory

Meble w kolorze dąb sonoma najlepiej prezentują się na ciemnym tle, które w niezwykle elegancki sposób wydobywa ich piękno. Oczywiście ciemne odcienie użyte niewłaściwie mogą być przytłaczające. Jeżeli wnętrze jest sporych rozmiarów a dodatkowo do pomieszczenia wpada duża ilość światła, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie aby wszystkie ściany pokryć farbą w odcieniu butelkowej zieleni lub soczystej fuksji, osobom odważniejszym proponujemy zastanowić się nad odcieniem ciepłego czekoladowego brązu lub pomidorowej czerwieni.
Twój salon jest duży ale masz obawy co do czy całość nie będzie wyglądała zbyt ciężko i przytłaczająco? Mamy dla Ciebie radę – zacznij od małych kroczków, ciemną farbą pokryj główną ścianę w pokoju dziennym lub tę na której mają być ustawione meble – wtedy efekt będzie równie spektakularny.
Aby nieco rozjaśnić ciemne pomieszczenie zdecyduj się na dodatki w neutralnych odcieniach bieli oraz beżu.

Podsumowując, meble w stylu dąb sonoma łączą się dobrze zarówno z jasnymi jak i ciemnymi kolorami. To na co się zdecydujesz zależy tylko i wyłącznie od Twoich upodobań oraz tego jak dużo masz wolnej przestrzeni do zagospodarowania.

Jaki kolor ścian do szarych mebli?

0
szare meble, białe ściany
szare meble, białe ściany

Kolor szary prezentuje się dobrze nie tylko na ścianach… coraz chętniej decydujemy się na zakup mebli w różnych odcieniach szarości.
Zakupiłeś szare meble i teraz zastanawiasz się nad tym jakiej farby użyć, aby całość świetnie ze sobą współgrała oraz efektownie się prezentowała. Dzisiaj podpowiemy Ci z jakimi kolorami najlepiej ją połączyć.

Od czego zacząć?

Przed udaniem się na zakupy zwróć uwagę na to jak duże jest pomieszczenie, w którym mają znaleźć się szare meble. Jeżeli jest małe i ciasne postaw na jasne, chłodne kolory, które optycznie powiększą całą przestrzeń. W odwrotnej sytuacji, kiedy wnętrze jest duże i widne, śmiało możesz zaszaleć i postawić na nieco bardziej intensywny kolor.

Szarość i biel!

To jedno z najbardziej klasycznych połączeń. Biel podobnie jak szarość jest kolorem uniwersalnym, przez co łatwo łączą się z innymi barwami. Białe ściany rewelacyjnie wybiją na przód szary odcień mebli tworząc tym samym niezwykle nowoczesną aranżację.
To świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie minimalizm i nie przepadają za krzykliwymi kolorami. Lubisz kiedy otacza Cię harmonia? Jeżeli tak to koniecznie skorzystaj z naszej porady.
Połączenie białych ścin z szarymi meblami wydaje Ci się być nudne? W takiej sytuacji warto byłoby wprowadzić nieco życia używając do tego celu akcesoriów i elementów dekoracyjnych w intensywnych kolorach. Pamiętaj tylko aby nie przesadzić z ich ilością – im mniej tym lepiej!

Szarość i jej odcienie!

Szarość ma kilka twarzy – od rozbielonej po tę zdecydowanie ciemniejszą, Aranżacje oparte tylko i wyłącznie na jednym i tym samym kolorze są „passé” ale gra odcieniami wybranej barwy jest na czasie!
Ciemniejsze meble będą rewelacyjnie prezentowały się na jasnym tle i odwrotnie. Patrzysz w sklepie na paletę farb i nie wiesz jak poradzić sobie z tym zadaniem? Mamy na to prosty sposób – spróbuj odnaleźć na palecie kolor podobny do tego w jakim wykończone są Twoje meble, kiedy to zrobisz poszukaj farby o trzy tony jaśniejszej lub ciemniejszej. Gwarantujemy, że wtedy wszystko będzie ze sobą idealnie współgrało.

Jaki kolor ścian do szarych mebli?

Szarość i soczyste odcienie!

Tego typu połączenia kolorystyczne dedykowane są zdecydowanie do odważniejszej grupy konsumentów. Szarość świetnie współgra z takimi kolorami jak np. brzoskwinia, malina, koral, cytryna itp. rzec by można, że każdy soczysty odcień będzie wydobywał i podkreślał urok szarych mebli.
Pamiętaj, jeżeli uważasz, że pomalowanie wszystkich ścian w jednym pomieszczeniu na jeden z kolorów wyżej wymienionych to dla Ciebie za dużo, wybierz tę największą, która będzie tzw. ścianą główną w całym pomieszczeniu i to właśnie ją pokryj kolorem. Będzie świetnym tłem dla szarych mebli.

Podsumowując, korzystając z naszych porad z pewnością uda Ci się stworzyć oryginalną aranżację. Szare meble połączone z odpowiednimi odcieniami, będą tworzyć jedną spójną całość co w efekcie odbije się na całym wystroju, które sprawi wrażenie nad wyraz dopracowanego, nowoczesnego i stylowego!

Jak zrobić meble kuchenne?

0
meble kuchenne, aneks, wyspa
meble kuchenne, aneks, wyspa

Urządzasz swoją pierwszą kuchnię? Postanowiłeś wszystko wykonać samodzielnie? Dzisiaj podpowiemy Ci na co należy zwrócić uwagę przygotowując meble kuchenne.

Szafki kuchenne są najważniejszym punktem całego pomieszczenia, ich wygląd ma duży wpływ na efekt końcowy całej aranżacji. Najpraktyczniejsze są oczywiście te przygotowane na wymiar – takie rozwiązanie pozwoli Ci zagospodarować wolną przestrzeń najlepiej jak się tylko da.

Przygotuj projekt

To podstawa jeżeli chcesz aby Twoja kuchnia została perfekcyjnie zaaranżowana. Zastanów się nad ilością szafek oraz ich układem. Pamiętaj o zachowaniu ciągu kuchennego, który ułatwi Ci poruszanie się i funkcjonowanie w kuchni. Zostaw miejsce na okap, który powinien znaleźć się bezpośrednio nad kuchenką, rozważ również kwestię zabudowy sprzętów RTV takich jak lodówka czy zmywarka.
Jeżeli pomieszczenie jest duże i otwarte na salon pomyśl nad utworzeniem aneksu kuchennego lub wyspy, która w dyskretny sposób odzieli kuchnię od pokoju dziennego.

Od czego zacząć?

Przygotowywanie mebli kuchennych należy zacząć od wykonania dokładnych pomiarów, to bardzo ważne. Musisz być pewny swoich decyzji zanim przystąpisz do realizacji planów.
Ustal jak duże mają być fronty i ile mebli ma ozdobić Twoją kuchnie, zwróć uwagę na blaty – powinny być one duże, w końcu to nich odbywa się krojenie, siekanie itp.

Kiedy szkic będzie gotowy, to czas najwyższy zastanowić się nad wyglądem mebli kuchennych. Skup się na tym jak mają wyglądać fronty i blaty, w jakim mają być kolorze oraz z jakiego materiały powinny być wykonane.
W przypadku frontów masz do wyboru płytę MDF lub drewno pokryte farbą lub okleiną – to co wybierzesz zależy już tylko i wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji.
Blaty natomiast mogą być drewniane lub kamienne.

Jak zrobić meble kuchenne?

Przygotowanie materiałów

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj wszystkie niezbędne materiały, nie zapominaj o uchwytach oraz zawiasach a także wkrętach!
Kiedy wszystko będzie już gotowe, to śmiało możesz rozpocząć pracę. Jeżeli zdecydowałeś się na klasyczne drewniane fronty pokryte białą farbą, to cały etap prac musisz rozpocząć od odpowiedniego przygotowania desek, które za kilka dni będą Twoimi nowymi szafkami kuchennymi.

Powierzchnię drewna należy oszlifować i zmatowić, następnie trzeba pozbyć się całego pyłu oraz kurzu. Kiedy to zrobisz to teraz przystąp do nakładania farby podkładowej- spokojnie, jeżeli jej nie posiadasz bez problemu możesz pominąć ten krok. Baza przygotuje powierzchnię na przyjęcie koloru oraz wyrówna drobne niedoskonałości desek.
Po wyschnięciu, nałóż 2-3 cienkie warstwy białej farby, może być ona o wykończeniu z połyskiem lub matowym. Farba powinna być nakładana w konkretnych odstępach czasowych, nigdy nie nakładaj farby na malowaną powierzchnię w momencie kiedy jeszcze poprzednia nie wyschła!

Na koniec lakierowanie i skręcanie

Pomalowaną powierzchnię należy zabezpieczyć lakierem, kiedy wyschnie zajmij się wywierceniem otworów pod zawiasy i uchwyty a następnie zacznij skręcać meble.
Potem je ustaw zgodnie z zamierzeniami, przymocuj blaty i ciesz się swoją nową stylową i własnoręcznie urządzoną kuchnią!

Brązowe meble – jaki kolor ścian?

0
brązowe meble, jasne ściany
brązowe meble, jasne ściany

Meble w ciemnym kolorze prezentują się zawsze elegancko i stylowo, jednak aby dobrze prezentowały się w naszych wnętrzach należy pamiętać także o doborze odpowiedniego koloru na ścianach, w przeciwnym razie meble po prostu zaginą a całość aranżacji będzie sprawiała wrażenie bardzo przytłoczonej.

Kolory przy urządzaniu wnętrz odgrywają niezwykle istotną rolę. Poszczególne elementy wystroju powinny tworzyć razem spójną całość.
Grając kolorami można dane pomieszczenie dodatkowo powiększyć lub je zupełnie przez przypadek pomniejszyć.

Ciemne meble – jasne ściany

To jedno z najbardziej klasycznych i popularnych połączeń jakie można znaleźć w większości domów. Szczególnie świetnie sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach i chyba nie musimy tłumaczyć Ci dlaczego? Jasne kolory zawsze dodają kilku centymetrów wnętrzom, tym samym je optycznie powiększając.
Jane ściany są także świetnym kontrastem dla „ciężkich” ciemnych mebli, które w ten sposób wybijają się na pierwszy plan.
Brązowe meble rewelacyjnie będą współgrały ze stonowanymi kolorami – ciepłymi beżami, odcieniami piaskowego brązu, bieli i szarości.
Hitem ostatnich miesięcy jest ustawianie brązowych mebli na pastelowym tle, więc jeżeli jesteś fanem pastelowego różu, błękitu lub zieleni to śmiało możesz pomalować swoje ściany właśnie jednym z tych kolorków.

Brązowe meble – ciemne ściany

Choć to połączenie jest niezwykle efektowne to niestety nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Kolory takie jak np. granat, ciemna butelkowa zieleń czy głęboka czerwień, owszem podkreślą brązowy odcień mebli ale w znacznym stopniu optycznie pomniejszą pomieszczenie.
To dobry wybór dla tych osób, które są posiadaczami wnętrz o pokaźnych rozmiarach. Jednak i w tym wypadku odradzamy malowanie wszystkich ścian ciemnym kolorem, nawet duży pokój może wydawać się być przytłoczony. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie ciemnej farby tylko na jedną, główną ścianę. Warto także zaopatrzyć się w jasne elementy dekoracyjne.

Brązowe meble – brązowe ściany

Brązowe meble - jaki kolor ścian?

Jedność kolorystyczna, ta także polecana jest w dużym stopniu większym pomieszczeniom. Jednak aby nie było tak nudno projektanci radzą aby w tym wypadku zaopatrzyć się w dodatki w intensywnych barwach.
Poduszki, wazony, świeczniki w kolorze cytrynowym lub malinowym idealnie uzupełnią całość wystroju a także dodatkowo podkreślą piękny charakter brązowych mebli.
Jeśli nie przepadasz aż za tak rażącymi kolorami możesz zdecydować się na o wiele spokojniejsze pastele lub klasyczną biel!

Jak widać możliwości jest całkiem sporo, pamiętaj tylko o tym, aby wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. Jeżeli nadal nie jesteś pewny swoich decyzji skonsultuj się z profesjonalistą – projektant wnętrz z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i udzieli Ci kilku cennych wskazówek.
Zachęcamy Cię także do poszukania inspiracji – przejrzyj projekty dostępne na stronach internetowych i w magazynach wnętrzarskim, wtedy zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.

Jak zrobić meble ogrodowe?

0
meble ogrodowe
meble ogrodowe

Chyba każdy z nas uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, w towarzystwie zielonych roślinek i pachnących kolorowych kwiatków. Dlatego też warto jest zastanowić się na wyposażeniem swojego ogrodu w wygodne meble. Najlepsze będą te, które zrobisz własnoręcznie.
Dzisiaj pokażemy Ci jak w prosty sposób stworzysz oryginalną i praktyczną ozdobę do swojego ogrodu.

Z czego zrobić meble ogrodowe?

Dużą popularnością cieszą się oczywiście tradycyjne palety – meble z nich zrobione są oryginalne i nad wyraz efektownie prezentują się w ogrodzie. Z ich wykonaniem poradzi sobie praktycznie każdy, dodatkową zaletą są niewielkie koszty związane z przygotowaniem tego typu wyposażenia ogrodowego. Jesteś ciekawy jak krok po kroku wykonać meble ogrodowe z palet? Na naszej stornie znajdziesz osobny artykuł na ten temat – gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z jego ciekawą treścią.
Kolejnym świetnym materiałem są tzw. postarzane deski. Skąd je wziąć? Dostaniesz je praktycznie w każdym markecie budowlanym ale najlepsze są te z odzysku. Rozejrzyj się dookoła, może w pobliżu znajduje się jakaś stara ławka lub inny przedmiot, który mógłbyś rozebrać na części pierwsze…
Jeśli nie znalazłeś takich desek spokojnie możesz wykorzystać zwykłe drewniane deski z marketu budowlanego.

Przygotuj projekt!

W głowie pojawił się pomysł na to jak mają wyglądać Twoje nowe, samodzielnie wykonane meble ogrodowe? Koniecznie przelej go na papier, wtedy łatwiej będzie Ci wyliczyć ilość potrzebnych materiałów, co więcej przyspieszy wykonanie dalszych prac.
Dla przykładu: do wykonania dużej ławki ogrodowej potrzebować będziesz drewna na siedzisko, oparcie, podłokietniki, nogi przednie oraz tylne oraz elementy łączące całą konstrukcję.
Jeżeli chodzi o narzędzia to w tym wypadku z pewnością przyda się wkrętarka, długie wkręty oraz ozdobne poduchy i narzuty.

Jak zrobić meble ogrodowe?

Obróbka drewnianych elementów

Deski z naturalnego drewna należy przed skręceniem odpowiednio przygotować. Do tego celu będą Ci potrzebne: szlifierka lub papier ścierny, płyn odtłuszczający, bejca lub farba oraz lakier. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, który ułatwi Ci obróbkę drewnianych elementów.
1. Drewniane części powinny być w zupełności suche, jeśli czujesz, że deski są wilgotne, odstaw je na kilka dni do ciepłego, suchego pomieszczenia.
2. Zetrzyj delikatnie wierzchnią warstwę powierzchni desek (jeżeli na deskach znajdują się resztki farby lub lakieru konieczne będzie ich usunięcie).
3. Oczyść powierzchnię z pyłu, odtłuść a następnie nałóż bejcę lub farbę (2-3 cienkie warstwy).
4. Kiedy farba wyschnie zabezpiecz powierzchnię lakierem.

Nasza rada! Udało Ci się zdobyć postarzane deski? Lepiej nie mogłeś trafić – meble wykonane imitujące właśnie takie drewno są na wagę złota! Pod żadnym pozorem nie niszcz ich naturalnej struktury.

Skręcenie desek

Przygotowane, pomalowane już deski wystarczy tylko w odpowiedni sposób ze sobą skręcić. Kiedy meble będą już stały, zajmij się ich dekoracją – poukładaj poduchy narzuty i ciesz się relaksem na świeżym powietrzu!

Jak pomalować meble kuchenne?

0
meble kuchenne, malowanie, kolory
meble kuchenne, malowanie, kolory

Wygląd zniszczonych szafek w Twojej kuchni przyprawia Cię o dreszcze? Wymiana ich na nowe nie wchodzi w grę? Zastanawiasz się co zrobić? Podpowiadamy, zadbaj o nie własnoręcznie! Dzisiaj doradzimy Ci jaką farbę wybrać oraz co zrobić aby dosłownie w jeden dzień odświeżyć wygląd całej kuchni!

Nie tajemnicą jest, że zakup nowych mebli kuchennych wiąże się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Szafki kuchenne są tym elementem wystroju, który niestety niszczy i zużywa się najszybciej, nawet jeżeli nie wyglądają już tak dobrze jak na początku to niekiedy jednak, warto jest im dać drugą szansę. Odnowienie ich po przez pomalowanie to jeden z najprostszych sposobów na ich odnowienie.

Wybierz farbę kredową!

Choć na rynku dostępnych jest wiele różnych farb przeznaczonych do malowania szafek to zdaniem fachowców najlepsze wśród najlepszych są farby kredowe. Ich aplikacja jest banalnie łatwa, szybko wysychają, są trwałe a także gwarantują ciekawe wykończenie. Małym minusem może być natomiast ich wysoka cena.
Oprócz farb kredowych w sklepach dostaniesz również farby akrylowe, olejne, ftalowe oraz mleczne.

To będzie Ci potrzebne!

Przystępując do malowania mebli zadbaj o swoje miejsce pracy, przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia oraz materiały takie jak: farbę kredową, taśmę oraz folię malarską, pędzelek lub wałeczek, śrubokręt lub wkrętarka, preparat odtłuszczający oraz szmatkę.

Etap pierwszy – przygotowanie

Rozłóż folię, pozbądź się uchwytów oraz gałek, zabezpiecz taśmą granice a w następnej kolejności zajmij się przygotowywaniem powierzchni malowanych mebli. Tutaj czeka Cię miła niespodzianka, ponieważ w przypadku farb kredowych szafek nie trzeba wcześniej szlifować ani polerować, wystarczy je tylko dokładnie umyć, osuszyć oraz odtłuścić. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz na czasie ale ominie się żmudna praca związana ze szlifowaniem oraz późniejszym sprzątaniem pyłu i kurzu.

Jak pomalować meble kuchenne?

Etap drugi – malowanie

W przypadku farby kredowej do uzyskania pełnego krycia wystarczają zazwyczaj dwie warstwy. Dokładnie ją zamieszaj a później przy pomocy wałeczka lub pędzelka staraj się jak najdokładniej pokryć nią powierzchnię mebla. Uważaj jednak aby warstwa farby nie była zbyt gruba.
Kolejną zaletą farby kredowej jest fakt, że wysycha ona w mgnieniu oka. Wystarczą dosłownie 2-3 godzinki i można nakładać już kolejną warstwę, gdzie w przypadku innych farb, było by to ok. 10 godzin.

Etap trzeci – zakończenie prac

Meble będą gotowe do użytku po ok. 12 godzinach od nałożenia drugiej warstwy. Na pewno już zdążyłeś zauważyć, że powierzchni pomalowanych farbą kredową nie trzeba zabezpieczać lakierem i woskiem, ten produkt cechuje się ogromną odpornością oraz trwałością.
Po upływie tego czasu możesz przykręcić uchwyty do swoich mebli i zacząć podziwiać efekt końcowy!

Jeżeli będzie to Twoje pierwsze podejście do pomalowania mebli, to jesteśmy pewni, że korzystając z naszych rad z tym zadaniem poradzisz sobie bez najmniejszego problemu.

Jak postarzyć meble?

0
kuchnia, meble postarzane
kuchnia, meble postarzane

Podobają Ci się meble z efektowną przecierką, które pasowały by do Twoich wnętrz urządzonych w stylu „shabby chic”? Zastanawiasz się czy dasz radę samodzielnie w domu postarzyć swoje drewniane meble? Dzisiaj przedstawimy Ci kilka sposobów na to jak uzyskać taki właśnie efekt.

Meble postarzane cieszą się obecnie dużą popularnością, dzięki swojemu oryginalnemu wykończeniu to one stanowią punkt centralny całej aranżacji wykonanej w stylu „shabby chic”. Niestety antyczne meble są dosyć drogie ale mamy sprawdzone patenty na postarzenie drewnianych powierzchni. Jesteś ciekawy? Zapraszamy dalej.

Metody postarzania mebli drewnianych

Meble na stare można wystylizować poprzez patynowanie, piaskowanie, szczotkowanie, bielenie oraz przyczernianie. Do dwóch najpopularniejszych i najchętniej stosowanych metod należą jednak patynowanie oraz bielenie i to właśnie na nich skupimy się nieco bardziej.
Obie techniki postarzania mebli są łatwe w wykonaniu a dodatkowo nie wiążą się z większymi wydatkami. Jeżeli jesteś osobą początkującą powinieneś zdecydować się właśnie na którąś z nich. Niezależnie czy zdecydujesz się na patynowanie czy też bielenie – to efekt końcowy będzie oryginalny i ciekawy.

Patynowanie…

To nic innego jak nakładanie profesjonalnych preparatów do patynowania na odpowiednio przygotowany mebel. Produkty tego typu znajdziesz zarówno w stacjonarnych marketach budowlanych jak i w sklepach on-line. Teraz pokrótce wyjaśnimy Ci jak powinien przebiegać cały proces patynowania mebli.

Krok pierwszy – przygotowanie mebla

Drewnianą powierzchnię należy dokładnie oczyścić oraz osuszyć a następnie delikatnie zmatowić przy pomocy papieru ściernego o gradacji 200. Jeżeli na meblu znajdują się resztki lakieru bądź farby konieczne będzie ich usunięcie.

Krok drugi – bejcowanie i lakierowanie

Na oczyszczoną powierzchnię nałóż bejcę, po jej dokładnym wyschnięciu nałóż jedną cienką warstwę lakieru podkładowego. Kiedy lakier będzie suchy, bardzo delikatnie i dokładnie przetrzyj mebel papierem ściernym, tym razem sięgnij po ten o drobniejszej gradacji np. 280.

Krok trzeci – patynowanie i zabezpieczanie

Patynę najlepiej jest nakładać przy pomocy natrysku na całą powierzchnię, lub pędzelka tylko na wybrane fragmenty mebla, po wyschnięciu usuń ją przy pomocy szorstkiej szmatki lub wełny stołowej. Teraz zabezpiecz tylko powierzchnię lakierem i gotowe!

Jak postarzyć meble?

Bielenie…

Efekt poprzecieranych bielonych mebli można uzyskać wykorzystując do tego celu specjalną pastę lub przecierkę – oba produkty znajdziesz także praktycznie we wszystkich marketach budowlanych. Pasta rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku mebli wykonanych z drewna porowatego a przecierka tych z drewna litego.
A tak właśnie prezentuje się sposób na bielenie mebli przy pomocy pasty wybielającej:

Krok pierwszy – przygotowanie mebla

Tutaj tak czynności wyglądają tak samo jak w przypadku patynowania, powierzchnię należy dokładnie oczyścić oraz oszlifować.

Krok drugi – bejcowanie, szczotkowanie, pastowanie

Teraz nałóż bejcę, kiedy wyschnie, przetrzyj powierzchnię specjalną metalową szczotką. Kiedy to zrobisz w wytworzone wgłębienia nałóż pastę wybielającą, po wyschnięciu wytrzyj ją suchą ściereczką.

Krok trzeci – lakierowanie

Etapem kończącym całe bielenie jest zabezpieczenie powierzchni lakierem.

Widzisz postarzenie mebli wcale nie jest takie trudne. Wybierz tę metodę, która najbardziej przypadła Ci do gustu i zacznij działać!

Jak malować meble?

0
meble kuchenne, malowanie
meble kuchenne, malowanie

Przymierzasz się do wymiany swojej starej szafy na nową? A może zastanawiasz się jak w prosty sposób odmienić wygląd swojej kuchni? Dzisiaj podpowiemy Ci jak tanim kosztem odświeżysz wystrój swoich wnętrz.

Jeżeli Twoja obecna sytuacja finansowa nie pozwala Ci na zakup nowych mebli a pomimo to bardzo zależy Ci na tym, aby poprawić wygląd obecnych to najlepszym rozwiązaniem będzie przemalowanie ich na inny kolor. Chcesz wiedzieć jak krok po kroku powinien przebiegać ten proces?

Malowanie mebli „krok po kroku”
Krok pierwszy – przygotowanie

Na tym etapie należy się skupić nie tylko na przygotowaniu mebli ale także i siebie. Zanim rozpoczniesz malowanie upewnij się, że wszystko czego potrzebujesz masz pod ręką – podkład, farbę, folię, pędzle, lakier, papier ścierny, nowe uchwyty itp.
Sprawdź stan techniczny mebli – czy są na nich widoczne zarysowania, ubytki jeżeli tak konieczne będzie ich wypełnienie przy pomocy specjalistycznej szpachli do drewna.
Odkręć uchwyty i gałki, najlepiej gdyby meble zostały rozłożone na części wtedy ich pomalowanie będzie znacznie łatwiejsze.

Krok drugi – zmatowienie powierzchni

To najważniejszy etap całego malowania, bowiem na dobrze przygotowanej powierzchni farba będzie trzymała się znacznie lepiej.
Powierzchnię (niezależnie od tego czy są to meble drewniane, pokryte okleiną czy z płyty MDF) należy zmatowić przy pomocy papieru ściernego, jeżeli widoczne są na nim resztki farby lub lakieru, koniecznie trzeba je usunąć, zapobiegnie to powstawaniu grudek oraz zacieków. Kiedy to zrobisz, pozbądź się pyłu oraz kurzu a na koniec odtłuść całą powierzchnię.

Krok drugi – malowanie

Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie farby podkładowej, która dodatkowo zwiększy przyczepność farby kolorowej – ale nie jest to warunek konieczny i jeżeli nie posiadasz „bazy” to ten krok możesz spokojnie pominąć.
Do malowania najlepiej sprawdzają się większe pędzle lub mniejsze wałki, przed przystąpieniem do pracy pamiętaj o tym aby zabezpieczyć te elementy, które mają pozostać niepomalowane.

Jak malować meble?
Z reguły powinny Ci wystarczyć 2-3 cienkie warstwy farby, nie przejmuj się tym, że pierwsza nie zakryła wszystkiego w zupełności, kolejna z pewnością to zrobi. Najczęściej popełnianym błędem jest nakładanie zbyt grubych warstw, przez co później farba odwarstwia się i odpada. Ważne jest także aby kolejną warstwę nakładać dopiero w momencie kiedy poprzednia porządnie wyschnie!

Krok trzeci – lakierowanie

Kiedy farba została już nałożona pora zabezpieczyć powierzchnię mebli lakierem lub woskiem. Jeśli zależy Ci na wysokiej trwałości oraz odporności zdecyduj się na użycie lakieru, woski mają mniej intensywny zapach i szybciej schną ale niestety słabo radzą sobie z ochroną powierzchni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Kiedy lakier wyschnie przykręć gałki i gotowe!
Malując meble pamiętaj o naszych radach! Trzymając się wyżej przedstawionych wskazówek cała praca przebiegnie Ci szybko i sprawnie a meble będą wyglądały dosłownie jak nowe.

Zobacz też