niedziela, Wrzesień 20, 2020

Proste i szybkie sposoby na zmianę wyglądu mebli

0
Proste i szybkie sposoby na zmianę wyglądu mebli

Chęć odświeżenia mieszkania towarzyszy wielu osobom. Lubimy mieszkać w mieszkaniach, które zapewniają komfort i jednocześnie dobrze oddają nasz gust. Trudno jednak znaleźć miłośników remontów, te zawsze przecież oznaczają konieczność przeprowadzenia wielu, często niełatwych i czasochłonnych prac. Nie bez znaczenia jest też kwestia kosztów, a one nieodłącznie kojarzą się z remontami. Istnieją jednak prostsze sposoby na wizualną rewitalizację wnętrz.

Nowe wygląd mebli

Dlaczego to właśnie meble mają decydujący wpływ na atmosferę panującą we wnętrzach? Znalezienie odpowiedzi na tak postawione pytanie będzie wyjątkowo łatwe. Wystarczy, że rozejrzymy się wokół, a dostrzeżemy stoły, krzesła, półki, zapewne także szafy lub kredensy. Nie sposób się bez nich obyć, zapewniają przecież funkcjonalność i niezbędne miejsce służące do przechowywania rzeczy codziennego użytku. Trudno też ich nie zauważyć. Gabaryty większości mebli sprawiają, że stanowią ważne i istotne elementy aranżacyjne. Idąc tym tropem – zmiana wyglądu mebli przyniesie zmianę charakteru całego pomieszczenia. Zakup nowego kompletu jest oczywiście możliwy, trudno jednak uzasadnić go ekonomicznie, szczególnie jeśli wyposażenie znajduje się w dobrym stanie, a głównym zarzutem, jest fakt, że znudził nam się jego wygląd.

Możemy pokusić się o zmianę kolorystyki mebli. Jest to wyjątkowo łatwe w przypadku stołów, czy szaf wykonanych z naturalnego drewna. Wystarczy ręczne lub maszynowe szlifowanie, odrobina farby, pędzel i nieco dobrych chęci. Na rynku, poza farbami, dostępne są bejce i lakiery umożliwiające uzyskanie ciekawych i dostosowanych do indywidualnych wymagań efektów. Nie powinniśmy bać się eksperymentów tego typu, nawet jeżeli coś nam się nie uda, to łatwo będzie przeprowadzić poprawki.

W nieco gorszej sytuacji znajdują się posiadacze mebli wykonanych z laminatu lub fornirowanych. W tym wypadku sprawdzą się jedynie dedykowane farby, a ewentualne korekty będą trudniejsze. Szczególną ostrożność należy zachować podczas prac z fornirem – naprawa naruszonej powierzchni może wymagać zatrudnienia fachowców.

Czy można prościej?

Powyższe metody stanowią korzystną alternatywę dla zakupu nowych mebli, jednak nie każdy czuje się na siłach, by samodzielne wykonać omówione prace. W takim przypadku warto rozważyć wymianę uchwytów meblowych. Czynność ta nie jest skomplikowana, a do jej przeprowadzenia zazwyczaj wystarczy umiejętność posługiwania się śrubokrętem. Efekty potrafią przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Zmiana prostych uchwytów na gałki zdobione na przykład kryształami Swarovskiego to przykład ekstremalny, który zadowoli miłośników stylu glamour, jednak oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie propozycje zgodne z indywidualnymi upodobaniami.

Na szczególną uwagę zasługują skandynawskie uchwyty meblowe. Łączą one ponadczasowy styl, w pełni korzystający z najlepszych wzorców skandynawskiego designu z solidnością wykonania. Co ważne, możemy je kupić bez wychodzenia z domu. Sklep internetowy znajdujący się pod adresem skandynawskieuchwyty.pl oferuje możliwość wyszukiwania produktów zgodnie z podziałem na typy, kolory, a nawet materiał, z którego zostały wykonane te małe dzieła sztuki. Prościej się nie da!

Kiedy warto sięgnąć po osuszacze powietrza?

0
osuszacze powietrza

Osuszacze powietrza są względnie nowym rozwiązaniem w domach osób prywatnych, choć firmy budowlane i zakłady przemysłowe korzystają z ich dobrodziejstw od lat. Sprawne osuszenie powietrza we wnętrzu pomieszczenia przyspiesza prace remontowo-budowlane i poprawia warunki magazynowe. Jakie korzyści przynosi właścicielom domów jednorodzinnych i mieszkań?

Wilgoć w mieszkaniu – wróg, z którym musisz walczyć

Problemy z wentylacją, nieszczelności w instalacji wodno-kanalizacyjnej, suszenie prania w mieszkaniu – wszystko to nie tylko może doprowadzić do nieprzyjemnego uczucia zaduchu w mieszkaniu, ale, co gorsza, sprzyjać powstawaniu pleśni i grzybów. Są one bardzo szkodliwe – zarówno dla samych murów, które w dłuższej perspektywie ulegają erozji, jak i dla naszego zdrowia – mogą bowiem powodować problemy ze strony układu oddechowego, alergie, a w dłuższej perspektywie prowadzić do nowotworów.

O ile nie zawsze można łatwo uporać się ze źródłem problemu – czasem wymagany jest gruntowny remont, o tyle szybko i sprawnie usunięcie wilgoci z pomieszczenia jest możliwe, np. przy zastosowaniu osuszacza powietrza.

Kiedy pomoże osuszacz?

Osuszacze powietrza to niewielkie, łatwe w przenoszeniu urządzenia, które można zainstalować na stałe, jak i w miarę potrzeb przenosić pomiędzy pomieszczeniami – ilekroć pojawi się w nich nadmierna wilgoć. Pozwalają na wszechstronne zastosowanie – niezależnie od źródła problemu. Najczęściej są wykorzystywane do:

 • Szybsze osuszanie wnętrz po pracach remontowych – jeśli np. położyłeś płytki czy pomalowałeś ściany, to jego zastosowanie znacznie przyspieszy wysychanie i możliwość ponownej eksploatacji pomieszczenia,
 • Usuwanie wilgoci już znajdującej się w pomieszczeniu – walcząc z grzybem na ścianach czy meblach, znacznie zwiększysz szanse na sukces, jeśli zadbasz również o maksymalnie suche powietrze we wnętrzu,
 • Szybsze i bezpieczniejsze suszenie prania – jeśli suszysz pranie w mieszkaniu (zimą sporo osób tak robi), to korzystając z osuszacza powietrza, możesz znacznie przyspieszyć ten proces, równocześnie unikając powstawaniu nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Zyskujesz więc w dwójnasób – szybciej i zdrowiej susząc pranie.
 • Suszenie mieszkania po awariach – od czasu do czasu w niemal każdym domu dochodzi do awarii, której skutkiem jest wylanie wody – awaria pralki, zmywarki, pęknięta rura, zalanie przez sąsiada – z własnym osuszaczem szybko usuniesz nieprzyjemne skutki takiego zdarzenia.

Opróżnianie mieszkań

0
Skup mieszkań

Dostałeś w spadku zadłużone mieszkanie? A może wpadłeś w spiralę długów i komornik chce zająć Twój dom? Sytuacja taka wydaje się bardzo skomplikowana, jednak nie jest beznadziejna. Na rynku znajdziemy firmy, które zajmują się skupowaniem nieruchomości z problemami. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działają firmy skupujące mieszkania?

Sprzedaż zadłużonego mieszkania to nie lada wyzwanie. Potencjalni klienci obawiają się skomplikowanej sytuacji prawnej oraz tego, że będą odpowiadać za długi poprzedniego właściciela. Co więcej, rynek nieruchomości oferuje wiele domów lub mieszkań w atrakcyjnych cenach i to z uregulowaną sytuacją prawną – więc klient, mając możliwość wyboru z pewnością postawi na mniej ryzykowną transakcję.

Dlaczego w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firm skupujących mieszkania i oferujących opróżnianie mieszkań gotówka? Tego rodzaju skupy są często jedynymi miejscami, które przyjmą niemal każdą nieruchomość – nawet zadłużoną lub w opłakanym stanie. Podejmują się kupna mieszkań z różnego rodzaju zadłużeniami – na przykład z kredytem hipotecznym, pożyczką prywatną oraz zadłużeniem wynikającym z niepłacenia rachunków lub czynszu. Po przedstawieniu niezbędnych dokumentów oraz zaprezentowaniu nieruchomości, skup wycenia dom lub mieszkanie i informuje o warunkach sprzedaży.

Szybkie rozwiązanie Twojego problemu

Firmy oferujące skup mieszkań mają duże doświadczenie oraz wiedzę na temat rynku nieruchomości. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że Twój przypadek jest bardzo skomplikowany, powierzając swoją sprawę w ręce profesjonalistów, możesz liczyć na szybkie rozwiązanie problemu. Sprzedaż zadłużonej nieruchomości przywróci Ci poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem. Pozbędziesz się stresu i otworzą się przed Tobą nowe możliwości.

Takie rozwiązanie pozwala też zaoszczędzić sporo czasu. Właściciel mieszkania najczęściej otrzymuje pieniądze zaraz po podpisaniu umowy. Całą sumę może dostać w gotówce, co pozwala mu na nabycie nowej nieruchomości lub rozpoczęcie kolejnej inwestycji. Z oferty tej mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne, a sprzedać można każdą nieruchomość – zarówno działkę, grunt, lokal, dom, jak i mieszkanie. Nawet jeżeli posiadłość jest objęta postępowaniem komorniczym może być sprzedana – o ile jeszcze nie została przejęta całkowicie, a wysokość jej zadłużenia nie przekracza pełnej wartości mieszkania.

Jeżeli znalezienie nabywcy na Twój dom wydaje się niemożliwe albo po prostu chcesz pozbyć się zadłużonego mieszkania i otrzymać szybką gotówkę – zapraszamy do kontaktu.

Geodeta – jak nim zostać? Wykształcenie zawodowe geodety

0
geodeta

Dobry fachowiec pracując jako geodeta powinien zwracać uwagę przede wszystkim na detale, być dokładnym oraz skupionym, a przede wszystkim bardzo odpowiedzialnym. Do tego w takim zawodzie potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna, która jest na wagę złota. Tak samo sprawa wygląda z cierpliwością. Niejednokrotnie trzeba spędzać długie godziny w terenie, niezależnie od występujących warunków atmosferycznych. Jakie wykształcenie jest nam potrzebne do pracy jako geodeta? Jakie uprawnienia posiada osoba na takim stanowisku?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-geodeta-zdobadz-wyksztalcenie-zawodowe-i-pracuj-jako-geodeta/

Jakie wykształcenie w pracy jako geodeta jest nam potrzebne? 

Aby pracować w takim zawodzie istnieją trzy formy zdobycia doświadczenia zawodowego. Może to być technikum geodezyjne, policealne technikum, a także studia wyższe. Technikum jest to najczęściej wybierana opcja. Taka edukacja trwa 5 lat. Poza przedmiotami ogólnokształcącym, znajdą się też te dotyczące zagadnień z geografii, tworzenia i czytania map, a także wykonywania pomiarów geodezyjnych.

Kwalifikacje zawodowe po technikum

Zależności, którą formę edukacji wybierzemy, technikum daje nam możliwość pracy w zawodzie już od razu. Nasze kwalifikacje zawodowe wówczas są potwierdzone specjalistycznym dyplomem. Musimy jednak pamiętać, że taki zawód należy traktować bardzo poważnie. Samo wykształcenie średnie nie daje nam możliwości pracy nad kilkoma rodzajami projektów. Nie możemy pracować w urzędzie jako geodeta. Oznacza to, że nie możemy również wytyczać działek do zabudowy. Nie mamy również uprawnień tego, aby prowadzić inwentaryzację podwykonawczą oraz sporządzać mapy do celów projektowych.

Jakie uprawnienia posiada geodeta?

Taki zawód to nie tylko prestiż, ale również większa swoboda w działaniu. Dzięki uprawnieniu podczas pracy nie musimy wszystkiego konsultować z innymi uprawnionymi geodetami czy kartografami. Możemy je zdobyć na jedną lub więcej 7 kategorie uprawnień. Oto one:

 1. Wykonywanie pomiarów realizacyjnych, sytuacyjno-wysokościowych i inwentaryzacyjnych
 2. Rozgraniczanie i podziały gruntów oraz sporządzanie dokumentacji
 3. Wykonywanie podstawowych pomiarów
 4. Pomiary geodezyjne na potrzeby inwestycji
 5. Urządzanie terenów leśnych i rolnych pod kątem geodezji
 6. Redagowanie map
 7. Fotogrametria i teledetekcja

Zobacz też: http://www.arsmateria.pl/w-jaki-sposob-zostac-stewardem/

Praktyczne dodatki do Twojego mieszkania

0
Zegar ścienny

Urządzanie swojego własnego mieszkania może być ogromną przyjemnością. Każdy element powinien być dokładnie przemyślany, dzięki czemu wszystkie aranżacje będą spójne i sprawiały domownikom ogromną satysfakcję. Warto także stosować rozwiązania takie jak zegar ścienny lub ramki na zdjęcia, które oprócz oczywistej funkcji praktycznej, spełniają także rolę dekoracyjną, dopełniając całe wnętrze.

Funkcjonalnie i gustownie

Pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, to między innymi salon, jadalnia oraz kuchnia. Każde z nich powinno w pierwszej kolejności być więc bardzo funkcjonalne. Dzięki właściwemu urządzeniu w sposób praktyczny i funkcjonalny salonu i jadalni, mogą to być miejsca rodzinnych rozrywek i wspólnie spędzanego czasu. W takich pomieszczeniach doskonale sprawdzi się zegar ścienny lub ramki na rodzinne zdjęcia. Zdjęcia poszczególnych członków rodziny, które zostały wykonane w najważniejszych chwilach rodzinnego życia i podczas ważnych uroczystości. Natomiast zegary ścienne mogą być doskonałym, nowoczesnym elementem dekoracyjnym, który ponadto spełnia funkcje praktyczne.

Zegar ścienny może przybierać dowolną formę i rozmiar, w zależności od możliwości oraz wielkości ściany, na której ma się znajdować. Zegar ścienny to także bardzo dobry element aranżacyjny do zawieszenia w kuchni, gdzie liczenie czasu przydaje się również podczas gotowania i przyrządzania dla rodziny różnorodnych posiłków. W kuchni nie ma też miejsca na zbyt wiele ozdób, dlatego zegary ścienne to najlepszy wybór.

Praktycznie i z klasą

Sypialnie dzieci oraz rodziców to pokoje, w których spędza się mniej czas niż w salonie oraz kuchni. Jednak z pewnością są to pomieszczenia, które przede wszystkim powinny być przytulne. Duży zegar ścienny będzie świetnym uzupełnieniem przytulnej sypialni, w której nie potrzebne są rzucające się bardzo w oczy kolory. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatków stonowanych i jednocześnie praktycznych. Natomiast w pokojach dziecięcych, ramki na zdjęcia bardzo często stanowią główną dekorację. Dają możliwość zaprezentowania pięknych zdjęć rodzinnych oraz tych wykonanych z przyjaciółmi. Dzieci w wieku szkolnym bardzo często przywożą ze szkolnych wycieczek mnóstwo zrobionych zdjęć, które znajdują swoje miejsce właśnie w ramkach na zdjęcia.

Herbatki ziołowe odchudzające

0
herbatka ziołowa
fot. pixabay.com

Herbatki na odchudzanie to bardzo popularny sposób, zwłaszcza wśród kobiet, na walkę o wymarzoną figurę. Niektóre z nich jednakże nie przynoszą żadnych efektów, inne działają na nas niekorzystnie, a jeszcze inne są strzałem w 10. Jakie herbatki na odchudzanie sprawdzą się najlepiej? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/herbatki-odchudzajace-czy-dzialaja/

Herbatki na odchudzanie

Herbata odchudzająca często zawiera również składniki wspomagające trawienie, co jest bardzo ważne dla redukcji zbędnych kilogramów. Należy uważać, aby nie pić za dużo, ponieważ ich nadmierne ilości mogą powodować np. Zmniejszenie wchłaniania wapnia lub żelaza, prowadząc do poważnych zaburzeń organizmu.

Wiele herbat odchudzających zawiera zioła o działaniu przeczyszczającym. Należą do nich np. Kora senesu czy kruszyny, które odpowiadają za wypromowanie wypróżnień i wspomaganie pracy jelit.

Jeśli chcesz schudnąć, musisz wykonać kilka czynności, które spowodują utratę tkanki tłuszczowej. Herbata ziołowa o działaniu przeczyszczającym nie pomoże w tym procesie.

Jakie herbatki?

Gotowe do kupienia herbaty na odchudzanie to zazwyczaj mieszanka herbat i ziół, które (również stosowane indywidualnie) mogą mieć pozytywny wpływ na odchudzanie. Zamiast kupować gotowe, możesz regularnie pić zieloną lub czerwoną herbatę oraz herbaty ziołowe, które z pewnością lepiej działają na organizm. Poniżej opis herbat znanych z dobroczynnego wpływu na odchudzanie, oczyszczanie i wspomaganie utrzymania prawidłowej sylwetki.

Herbatka z bratków zawiera flawonoidy, które mogą pomóc organizmowi w oczyszczaniu i usuwaniu odpadów.

Herbatka z pokrzywy może przyspieszać usuwanie nadmiaru wody i toksyn z organizmu dzięki działaniu moczopędnemu. Ponadto dostarcza również witamin i minerałów, które przyczyniają się do prawidłowego stanu skóry, włosów i paznokci.

Herbata z żeń-szenia to kolejny naturalny sposób na odchudzanie. Żeń-szeń powoduje szybsze usuwanie odpadów. W związku z tym może znacznie pomóc w utracie wagi. Ponadto roślina ta wpływa pozytywnie na organizm zwiększając energię, koncentrację oraz odporność. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i cholesterolu.

Przeczytaj też: http://www.arsmateria.pl/dieta-ziemniaczana-na-czym-polega/

 

 

Pompa do oleju silnikowego

0
pompa

Pompa do oleju silnikowego wchodzi w skład układu smarowania silnika spalinowego. Poza nią w takim układzie znaleźć możemy filtr oleju, który jest niezbędnym elementem, ponieważ gdyby olej silnikowy nie był filtrowany, mógłby nie spełniać swojej funkcji prawidłowo. W oleju podczas jego pracy odszukać można zanieczyszczenia.

Jak naprawić domową klimatyzację szybko i samemu i czy to się w ogóle uda?

0
Jak naprawić domową klimatyzację szybko i samemu i czy to się w ogóle uda

Coraz więcej osób decyduje się na domową klimatyzację i nie mamy tu na myśli wiatraków sufitowych, lecz prawdziwą klimatyzację. Jednak, jak wiadomo, wszystko od czasu do czasu może się psuć i jeżeli już zainwestowaliście w domową „klimę” to pojawia się jakże uzasadnione pytanie: czy można ją naprawić szybko i samodzielnie i czy to w ogóle się uda? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Czyszczenia ma znaczenie

Podobnie jak w przypadku klimatyzacji samochodowej to i tę domową trzeba czyścić i napełniać. A więc jeżeli jej praca wydaje się Wam dziwna to być może powodem tego nie jest uszkodzenie, lecz powód jest bardziej prozaiczny, a więc zapchanie otworów. Otóż pamiętajcie, że klimatyzację trzeba regularnie czyścić. W tym przypadku bardzo ważny jest właściwy produkt, który powinien szybko działać i zapewniać przy tym długotrwałą ochronę. Bardzo ważne jest zwalczenie drobnoustrojów chorobotwórczych, jak i mikroorganizmów, które powodują wiele chorób i są szczególnie niebezpieczne dla alergików czy astmatyków. Taki środek powinien neutralizować bakterie takie jak Legionella pneumophila, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Enterococcus hirae, Pseudomonas aeruginosa, ale i wirusy np. Polio typ 1, Adeno typ 5, Mysi norowirus, a nawet grzyby np. Candida albicans, Aspergillus brasiliensis, dodatkowo powinien neutralizować brzydki zapach. A więc nie mając pojęcia o tym jak czyścić „klimę” i jaki środek kupić, lepiej tej pracy się nie podejmować, gdyż możecie narobić więcej szkód niż pożytku.

Budowa klimatyzatora kluczem do naprawy

Znając budowę pewnych urządzeń można podjąć się próby naprawy, ale należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jednak z małymi naprawami nawet osoba niedoświadczona sobie poradzi. Zatem, aby móc myśleć o naprawie klimatyzatora należy dokładnie poznać jego budowę. Prosty model klimatyzatora składa się ze sprężarki, a także zaworu rozprężnego. Ponadto są także wymienniki ciepła inaczej zwane też parownikami. Ponadto znajdują się w nim jeszcze dwa wentylatory, które zapewniają przepływ powietrza. A więc sprzęt poniekąd swoją budową przypomina lodówkę. Jeżeli więc dojdzie do małej awarii, jak choćby uszkodzenia obudowy czy wentylatora np. w skutek złamania, to wystarczy tylko profesjonalny klej. Ale kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego kleju i tutaj zasada uniwersalności się nie sprawdza, gdyż nie ma produktu w 100% uniwersalnego. W tym przypadku dobrym wyborem jest tylko i wyłącznie klej anaerobowy.

Gdy stuka i puka w klimatyzatorze

Awarie chodzą po ludziach i sprzętach, zatem gdy w Waszym klimatyzatorze zaczyna stukać i pukać to znak, że nie działa on prawidłowo. O ile produkt jest na gwarancji, to łatwo można oddać go do serwisu, tak w innym przypadku nie chce się wydawać pieniędzy sądząc, że można klimę naprawić samodzielnie i tak jest, ale pod warunkiem…że przyczyną jest żaluzja, która została gwałtownie otwarta i przez to zerwały się trybiki. W tym przypadku rozwiązanie może być proste, a dokładnie należy ręcznie otworzyć żaluzję i zatłoczyć klimatyzator i dopiero po kilku minutach wyłączyć.

Gdy masz pojęcie, wiedzę i umiejętności…

Naprawa klimatyzacji nie jest łatwa, bo przecież to skomplikowane urządzenie. Zatem nie mając pojęcia lepiej prac nie podejmować się samodzielnie, gdyż niestety można narobić więcej szkód. Tutaj niezbędna jest pomoc specjalisty i dobrego fachowca, możecie także wezwać przedstawiciela z autoryzowanego punktu, który dokona diagnozy, a następnie przejdzie do naprawy. Czasami lepiej nie podejmować się niektórych napraw, ale są osoby, które mają wiedzę i lubią majsterkowanie zatem zapewne i z taką pracą sobie poradzą. A więc decyzja nie jest łatwa i musicie ją samodzielnie podjąć.

Na samym końcu przypominamy, że jeżeli Wasza domowa klimatyzacja jest na gwarancji, to jakiekolwiek samodzielnie ingerencje nie powinny mieć miejsca, gdyż spowodują jej utratę. Dlatego też nim podejmiecie się naprawy, sprawdźcie czy przypadkiem nie jest ona jeszcze na gwarancji, bo wiele sprzętów ma gwarancję zdecydowanie dłuższą niż trwającą jeden rok.

Najważniejsze elementy wnętrz urządzonych w stylu loftowym

0
Najważniejsze elementy wnętrz urządzonych w stylu loftowym

Loft to nazwa nowoczesnego stylu miejskiego w aranżacji wnętrz, który wyróżnia się dużymi przestrzeniami otwartymi oraz elementami przemysłowymi znajdującymi się w pomieszczeniu, takimi jak: wysokie sufity, surowe ceglane ściany, odsłonięte belki czy rury. Poznaj najważniejsze elementy we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym.

Kiedy montowana jest balustrada okienna?

0
balustrada okienna

Balustrady okienne to specjalny rodzaj balustrad przeznaczonych do montażu przy oknach. Czym dokładnie wyróżniają się takie konstrukcje? Kiedy i gdzie są montowane najczęściej? Sprawdź teraz!

Zobacz też